سیگار: امریکا در آوردن ثبات در افغانستان ناکام شده است

© AFP 2023 / Jimin LAIسیگار: امریکا در آوردن ثبات در افغانستان ناکام شده است
سیگار: امریکا در آوردن ثبات در افغانستان ناکام شده است - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
سیگار در گزارشی نوشت، که پس از هفده سال امریکا در آوردن ثبات در بخش های جنگ زده افغانستان ناکام مانده است.

اثرات منفی حضور امریکا در افغانستان - اسپوتنیک افغانستان
اثرات منفی حضور امریکا در افغانستان
به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، سیگار یا بازرس ویژه ایالات متحده امریکا برای بازسازی افغانستان در گزارش تازه‌اش از بی نتیجه ماندن یک برنامه نزدیک به پنج میلیارد دالری ایالات متحده در افغانستان سخن می‌گوید.

یافته‌های این گزارش نشان می‌دهند، که پس از هفده سال برنامه باثبات‌سازی بخش‌های جنگ زده افغانستان تقریباً ناکام شده است.

بربنیاد این گزارش، این برنامه چهار میلیارد و ۷۰۰ هزار دالر هزینه برداشته است و هدف از عملی سازی آن آوردن ثبات به بخش‌های بوده است که در آن شورشیان فعال استند.

گزارش می‌افزاید، که وجود فساد، حیف و میل شدن پول و نبود نظارت از آن باعث شده‌اند تا این برنامه نتیجه ندهد.

جان ساپکو بازرس ویژه ایالات متحده برای بازسازی افغانستان می‌گوید که واشنگتن در کل تا کنون ۱۲۶ میلیارد دالر برای بازسازی افغانستان هزینه کرده است که بخش بزرگ آن برای ایجاد نیروهای امنیتی افغانستان به مصرف رسیده است.

در گزارش سیگر آمده است، که حکومت امریکا از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۷ میلادی زیر فشار زیاد قرار داشت تا ولسوالی‌های نا امن افغانستان را با ثبات سازد و روی همین دلیل، ادارات حکومت امریکا برای رسیدن به این هدف «پول بسیار هنگفت را بسیار به سرعت» در افغانستان مصرف کردند، در حالی که افغانستان برای جذب این مقدار پول آماده‌گی و ظرفیت نداشت.

بر بنیاد این گزارش، این اقدام امریکا سر انجام سبب رشد فساد اداری در افغانستان شد و از مصرف هنگفت پول توسط امریکا برای آوردن ثبات در افغانستان، تنها شمار اندک از نخبه‌گان سیاسی و قومی و همچنین افراد پر نفوذ در این کشور منفعت بردند که در نتیجه بسیاری پروژه‌های آوردن ثبات در مناطق نا امن افغانستان به جای تأثیرات مثبت، تأثیرات بد و منفی از خود به‌جا مانده است.

سیگار نوشته است، که وزارت‌های دفاع و خارجه امریکا و اداره توسعه بین المللی این کشور برنامه‌های آوردن ثبات را در عدم آشنایی و داشتن معلومات کافی در باره نهادهای محلی، بافت اجتماعی و سیاسی افغانستان و ساختار دولت این کشور در افغانستان عملی کرده اند.

یادآوری می کنیم، که امریکا پس از حملات ۱۱ سپتمبر بر برج های دوگانه نیویورک بر افغانستان بدون اجازه شورای سازمان ملل متحد حمله و گروه تروریستی طالبان را از کابل و دیگر شهرهای افغانستان راند و اما اکنون پس از نزدیک به ۱۷ سال گروه طالبان روز به روز مناطق بیشتری را تصرف و ساحه تسلط شان را گسترش می دهند. 

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала