نگران اتحاد امریکا و هند در افغانستان علیه پاکستان هستیم

© AFP 2023 / ASIF HASSANنگران اتحاد امریکا و هند در افغانستان علیه پاکستان هستیم
نگران اتحاد امریکا و هند در افغانستان علیه پاکستان هستیم - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
روابط میان ایالات متحده امریکا و پاکستان در پایین‌ترین سطح قرار داشته و دلیل این وضعیت "به افغانستان و آنچه در آن کشور می‌گذرد، ارتباط دارد."

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری جمهور، پرویز مشرف در مصاحبه با صدای امریکا گفته که پاکستان و ایالات متحده علیه همدیگر شکایات و انتقاداتی داشته اند که می‌توانند کنار هم بنشینند و به حل و فصل آن مسایل بپردازند.
آقای مشرف بیان داشته که دلیل اصلی خرابی روابط میان دو کشور "وقایعی است که در افغانستان رخ می‌دهد.
نگرانی عمده پاکستان اینست که ایالات متحده رو به سوی هند کرده و یکجا با هند موقف متحدانه علیه پاکستان گرفته است."

واکنش امریکا به اظهارات پاکستان در سازمان ملل در قبال افغانستان - اسپوتنیک افغانستان
واکنش امریکا به اظهارات پاکستان در قبال افغانستان

پس از به قدرت رسیدن دونالد ترامپ، روابط واشنگتن با اسلام آباد به تیرگی گرایید و ایالات متحده مستقیماً از پاکستان خواست حمایت و پناه دادن به گروه‌های دهشت افگن را در خاک خود قطع کند.اتهاماتی که همواره از جانب پاکستان رد شده است.
این ژنرال پیشین پاکستانی که در سال 1999 پس از یک کودتا قدرت را از نوازشریف، صدراعظم آن زمان پاکستان در دست گرفت تاکید می‌ورزد که اسلام آباد می‌خواهد بداند که چرا واشنگتن یکجا با هند علیه پاکستان قرار گرفته است.
آقای مشرف گفت: "این امر [نزدیکی امریکا با هند] مستقیماً بر پاکستان تاثیر می‌گذارد و می‌خواهیم ایالات متحده ببیند که هر آنچه نقش هند در افغانستان است آیا منافع پاکستان را تحت تاثیر قرار می‌دهد یا خیر."
رییس جمهور پیشین پاکستان می‌گوید که تعامل و نزدیک شدن یک جانبه به سوی هند، "همواره نزد پاکستان به دیدۀ منفی نگریسته می شود."
پرویز مشرف که اکنون در بیرون از پاکستان به سر می‌برد، با انتقاد از ایالات متحده می‌گوید که اسلام آباد "وفادارترین متحد واشنگتن بوده است اما اکنون با نزدیکی به هند که دشمن پاکستان است، ایالات متحده ما را ترک کرده است."
پس از تیره شدن روابط میان واشنگتن و اسلام آباد، پاکستان تلاش ورزید روابط خود را با چین، رقیب اقتصادی ایالات متحده، بهتر و مستحکم تر سازد و به نظر می‌رسد بیجینگ نیز در اعمال نفوذ بیشتر در پاکستان کم علاقه نیست.
پرویزمشرف می‌گوید: "اکنون که ایالات متحده ما را ترک کرده و در کنار هند که خواهان عقب راندن پاکستان است قرار گرفته، پاکستان نیز در تلاش یافتن دوستان جدید می‌باشد. ما باید رخ به سوی دوستان جدید کنیم."
آقای مشرف اما تاکید می‌ورزد که این امر نباید به قیمت "روابط دو جانبه و همکاری میان پاکستان و ایالات متحده باشد. ما باید در جستجوی دوستان جدید باشیم و چین یک دوست پاکستان است."
روابط میان این دو کشور که در مقطع های زمانی متحد نزدیک هم بوده اند، همواره با فراز و نشیب همراه بوده است.
به باور این نظامی بازنشسته پاکستانی، "مردم پاکستان نمی‌خواهند ایالات متحده فقط در زمان نیاز، دوست پاکستان گردد و وقتی به پاکستان نیاز نداشته باشند، ما را ترک کنند."
آقای مشرف به این باور است که نباید همچو "یک افت و بهبود حاد و آنی روابط" میان دو کشور وجود داشته باشد.
رایان کراکر، که از 2004 تا 2007 سفیر امریکا در پاکستان بود با توجه به کشیدگی و رقابت موجود میان هند و پاکستان می‌گوید: "این کشیدگی به زمان شکل گیری دو کشور مستقل هند و پاکستان بر می‌گردد."
آقای کراکر در رابطه به اظهارات پرویز مشرف گفته:"اسلام آباد فکر می‌کند که هند می‌خواهد پاکستان را تصرف کند و هر آنچه در پاکستان رخ می‌دهد آن را ناشی از این برداشت خود از هند می‌پندارند."
آقای کراکر، با توجه به روابط نزدیک چین با پاکستان بیان داشته که در زمان تصدی اش در اسلام آباد از چین خواسته بود تا بر پاکستان فشار وارد کند تا علیه دهشت افگنی اقدام کند.
رایان کراکر افزوده: "هر اقدامی را که ما انجام می‌دهیم پاکستان آن را به مقایسه با رفتار ما با هند توجیه می‌کند که به موضوع هسته یی و حتی موضوع افغانستان بر می‌گردد."

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала