پیمان امنیتی با امریکا و ناتو از سوی مجلس سنا بررسی می‌شود

© Photo / meshrano jirgaپیمان امنیتی با امریکا و ناتو از سوی مجلس سنا بررسی می‌شود
پیمان امنیتی با امریکا و ناتو از سوی مجلس سنا بررسی می‌شود - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
در پی افزایش حملات گروهی طالبان بر مراکز ولسوالی‌ها و شهرها، مجلس سنا پیمان امنیتی با امریکا را بررسی می‌کند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری جمهور، فضل‌هادی مسلم‌یار رئیس مجلس سنا در نشست امروز یکشنبه (30 ثور) این مجلس با انتقاد از عدم همکاری نیروهای حمایت قاطع از نیروهای امنیتی در جنگ با طالبان، گفت که پیمان امنیتی با امریکا و ناتو را بررسی می‌کند.

واکنش مجلس سنا به اضهارات اسحاق گیلانی - اسپوتنیک افغانستان
واکنش مجلس سنا به اظهارات اسحاق گیلانی

آقای مسلم‌یار گفت: "ما مسوولان امنیتی را در خصوص چگونگی مراحل تطبیق پیمان امنیتی با امریکا و ناتو فرا می‌خوانم؛ آنان باید اعتراف کنند که امریکا و ناتو به مواردی که در پیمان آمده عمل می‌کنند یا خیر؟"
به گفته او، مسولان امنیتی باید پاسخ بگویند که پیمان امنیتی به چه اندازه عملی شده و به سود مردم افغانستان است.
او بیان داشت که عدم مفیدیت پیمان امنیتی با امریکا و ناتو برای مردم افغانستان قابل پذیرش نیست و باید این دو پیمان به خیر مردم افغانستان تمام شود.
آقای مسلم یار پس از آن بر بررسی پیمان امنیتی با امریکا و ناتو تاکید کرد که شماری از سناتوران به شدت از عدم حمایت هوایی نیروهای خارجی از نیروهای امنیتی در جنگ با طالبان انتقاد کردند.
محمد علم ایزدیار معاون اول مجلس سنا نیز در این خصوص گفت: "طالبان افراد خود را از مناطق مختلف در یک نقطه جمع آوری کرده و یک حمله برق آسا را انجام می‎دهند؛ این مساله به تدارک زیاد نیاز دارد؛ ولی چگونه نیروهای داخلی و خارجی خبر نمی‌شوند و جلوگیری نمی‌کنند."
آقای ایزدیار افزود که مساله حضور نیروهای حمایت قاطع در چارچوب پیمان امنیتی و همکاری آنان با نیروهای امنیتی در جنگ با طالبان، مورد بازنگری قرار گیرد.
او تاکید کرد که نیروهای خارجی باید مطابق به نیاز نیروهای امنیتی همکاری به موقع داشته باشند.
زلمی زابلی دیگر عضو مجلس نیز با انتقاد از عدم همکاری نیروهای خارجی با نیروهای امنیتی در سرکوب دشمنان گفت که پیمان امنیتی با امریکا باید از سوی مجلس سنا لغو شود.
آقای زابلی گفت: "ما هنگام تایید پیمان امنیتی با امریکا و ناتو از مجلس سنا، فریب خوردیم و حالا هم اگر این پیمان عملی نمی‌شود باید لغو شود، زیرا گفته می‌شود دولت امریکا می‌خواهد جنگ افغانستان را تا 100 سال دیگر ادامه دهد."
سناتوران می‌گویند که نیروهای خارجی از تمامی تحرکات طالبان آگاه اند؛ اما هیچگاهی حملات هوایی پیشگیرانه و به موقع را انجام نمی‌دهند و نیز از نیروهای امنیتی افغان هم حمایت به موقع نمی‌کنند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала