درج تنها چهارده قوم در دیتابس شناسنامه‌های الکترونیکی

© Photo / اداره ثبت احوال نفوس/فیسبوکدرج تنها چهارده قوم در دیتابس شناسنامه‌های الکترونیکی
درج تنها چهارده قوم در دیتابس شناسنامه‌های الکترونیکی - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
مقامات اداره توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی می‌گویند که این اداره تاکنون مجوز ثبت هویت اقوامی که در قانون اساسی افغانستان درج نشده را دریافت نکرده و تنها نام چهارده قوم در دیتابس این شناسنامه‌ها درج خواهد شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری حمهور، روح الله احمدزی سخنگوی اداره ثبت احوال نفوس بیان داشت که روند توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی با درج نام چهارده قوم ذکر شده در قانون اساسی ادامه می‌یابد.
احمدزی گفت که تاکنون هدایتی از رهبری حکومت مبنی بر ثبت هویت سایر اقوام (که در قانون اساسی نام‌برده نشده اند) در دیتابس شناسنامه‌های الکترونیکی به این اداره مواصلت نورزیده، بناء از این اقوام در شناسنامه‌های الکترونیکی نام برده نخواهد شد.
با جدی شدن بحث توزیع شناسنامه‌های الکترونیک نمایندگان اقوامی که از آنان در قانون اساسی نام‌برده نشده ، خواهان درج هویت‌شان در شناسنامه‌های الکترونیکی شدند، خواستی که گفته می‌شود، دادگاه عالی نیز با آن موافقت کرده اما برخی رهبران سیاسی به دلایل سلیقه ای با آن مخالفت نشان داده اند.
اقوام سادات، خلیلی، قرلق، غوری، بیات، مغول و… اقوامی‌اند که در قانون اساسی افغانستان زیر نام سایر از آنان نام برده شده اما صریحا از هویت قومی آنان نام گرفته نشده است.
نمایندگان این اقوام در گردهمایی های مختلف اعتراضی هشدار داده بودند که در صورت درج نشدن هویت‌شان در شناسنامه‌های الکترونیکی از گرفتن این شناسنامه‌ها سرباز خواهند زد.
داکتر عبدالله عبدالله، همزمان به آغاز رسمی این پروسه از سوی رییس جمهور، در یک نشست فوری حضور یافت و توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی را به دلیل اختلافات جدی و گسترده ای که بین مردم، وکلای مجلس و رهبری حکومت روی چگونگی درج مشخصات اقوام در آن وجود دارد، غیر مشروع، بحران آفرین و دور از اولویت‌های حکومت وحدت ملی خواند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала