دو دستگی نمایندگان مجلس افغانستان درباره توزیع شناسنامه های برقی

© AP Photo / Rahmat Gulدو دستگی نمایندگان مجلس افغانستان درباره توزیع شناسنامه های برقی
دو دستگی نمایندگان مجلس افغانستان درباره توزیع شناسنامه های برقی - اسپوتنیک افغانستان
عضو شوید
در پی آغاز روند توزیع شناسنامه های برقی توسط رئیس جمهور افغانستان، امروز جمعی از نمایندگان آغاز روند توزیع شناسنامه های برقی را فاقد مشروعیت قانونی و فنی دانستند و اما برخی دیگر از نمایندگان از آن پشتیبانی کردند.

لطیف پدرام: نام افغانستان را به خراسان تبدیل کنیم + ویدیو - اسپوتنیک افغانستان
لطیف پدرام: نام افغانستان را به خراسان تبدیل کنیم + ویدیو
به گزارش اسپوتنیک به نقل از آوا، پنجشنبه‌گذشته رئیس‌جمهوری با اخذ شناسنامه‌الکترونیکی، رسماً روند توزیع شناسنامه‌های برقی را آغاز کرد. رئیس‌اجرایی اما درهمان ساعات اول؛ آغاز توزیع شناسنامه‌های برقی را فاقد مشروعیت خواند و اظهار کرد که تاکنون در مورد آن اجماع در سطح ملی و در سطح حکومت صورت نگرفته‌است.

پای این دو دستگی تنها در چوکات سران حکومت محصور نماند بلکه در نشست عمومی امروز (شنبه) مجلس نیز کشانیده شد.
جمعی از نمایندگان تاکید کردند، که توزیع شناسنامه‌های برقی بدون درنظرداشت قانون مصوب مجلس، فاقد مشروعیت قانونی و فنی می‌باشد؛ اما شمار دیگری از نمایندگان با استقبال از توزیع شناسنامه‌ برقی ، توزیع آن را در راستای ملت‌سازی یک گام موثر خواندند.
دکتر جعفر مهدوی نماینده کابل در مجلس تاکید کرد که توزیع شناسامه‌های برقی یک امر ضروری و مبرم بود؛ اما براساس بی تدبیری سران حکومت وحدت ملی که مشروعیت قانونی شان زیر سوال است به بحران ملی تبدیل شده‌است.
آقای مهدوی اضافه کرد که توزیع شناسنامه‌ها به لحاظ فنی و حقوقی با این مشخصات عملاً خلاف وجاهت قانونی است؛ چون ما در مورد مصوبه پارلمان را داریم.
به گفته‌ی او در بالای شناسنامه‌ها "جمهوری اسلامی افغانستان" ذکر شده است و حالا چه ضرور است که در پایین نیز عنصر "ملت" بار دیگر ذکر شود.
او همچنین با انتقاد از حضور رئیس مجلس در روز آغاز روند توزیع شناسنامه‌های برقی گفت، که اگر آقای ابراهیمی از آدرس شخص خود حضور پیدا کرده است جای سوال نیست؛ اما اگر به لحاظ حقوقی از آدرس خانه ملت در مسئله‌ای که به‌مناقشه ملی تبدیل شده است؛ حضور پیدا کرده سوال برانگیز است.
مهدوی در ادامه خاطر نشان کرد، که امروز یک حلقه مشخص که کمتر از ناخن‌های یک دست هستند و در پشت ملیت "پشتون" مخفی شده‌اند، کشور را به گروگان گرفته و با اعمال سیاست‌های تبعیض‌آمیز خود افغانستان را به‌سمت بحران سوق می‌دهند.
او تاکید کرد، که این حلقه آخرش نه از پشتون می‌شود و نه از سایر اقوام؛ بلکه تنها سیاست‌های بیگانه‌ها را تعقیب می‌کند.
او با بیان‌اینکه در شرایط کنونی ما با وحدت ملی و هم پذیری ضرورت داریم افزود که این حلقه و گروه وحدت ملی و هم‌پذیری را به بحران مواجه می‌کند.
ظهیر سعادت نماینده‌ی مردم پنجشیر در مجلس نیز تاکید کرد، که آنان صدای عدالتخواهی را بلند کرده‌اند و هیچ کس نباید صدای آنان را که در برابر تفرقه‌افگنی و تبعیض بلند شده‌است؛ صدایی برای خدشه دار کردن وحدت ملی بپندارد.
آقای سعادت افزود که در شرایط کنونی به جای توزیع شناسنامه‌های برقی ما اولویت‌های زیادی داشتیم که باید به آن پرداخته می‌شد.
به گفته‌ی او در چنین شرایط اقدام به توزیع شناسنامه برقی نقطه عطف و کار ملی نه بلکه جفای ملی در حق شهروندان کشور، نمایندگان مجلس که مصوبه‌ی آنان نادیده گرفته شد و 50 درصد حکومت است.
او هشدار داد که توزیع شناسنامه‌ها با این مشخصات نفاق را کوچه به کوچه و اداره به اداره خواهد کشانید.
سعادت با بیان‌اینکه چیزی که نفاق‌زا است باید در نطفه خنثی ساخته شود؛ تاکید کرد، که توزیع شناسنامه‌ها باید از دیوارهای ارگ به بیرون کشانیده نشود تا میان شهروندان نفاق ایجاد نشود.
صادقی زاده نیلی؛ عضو دیگ مجلس نیز تاکید کرد که توزیع شناسنامه‌های برقی با این مشخصات به نفع افغانستان نیست و نیاز است تا حکومت نسبت به شناسنامه به مشکلات دیگری رسیدگی کند.
او همچنین با بیان اینکه هم‌اکنون ملت واحد نیستیم و نباید یک قوم ملت خود را بالای سایر اقوام تحمیل کند، اضافه کرد که او از افغانستان است اما ملت او افغان نه بلکه هزاره است و به ملت خود افتخار می‌کند.
او همچنین به گفته‌های مبنی بر اینکه صحبت در مورد شناسنامه‌ها وحدت ملی را خدشه دار می‌کند اشاره کرد و افزود که چرا ما فقط به وحدت ملی توجه داشته باشیم و مکلف به حفظ وحدت ملی هستیم؛ در حالیکه دیگران راحت برخلاف وحدت ملی حرف میزنند و عمل می‌کنند.
سید نادر شا بحر، عضو دیگر مجلس نیز تاکید کرد که توزیع شناسنامه‌های برقی با مشخصات فعلی توهین به سایر اقوام و شهروندان این کشور است و باید شناسنامه‌ها مطابق مصوب مجلس توزیع شود.
فکوری بهشتی، نیز یادآور شد که تاثیرات منفی توزیع شناسنامه‌های برقی به حدی است که این کار بیش از تمام گروه های تروریستی در کشور نفاق ایجاد می‌کند و مردم را متضرر می‌کند.
او با انتقاد از رئیس مجلس یادآور شد که شما با حضور در روی توزیع شناسنامه‌ها تفرقه را به حدی دامن زدید که تا چهل سال دیگر نیز لکه‌ی این تفرقه از بین نخواهد رفت.
عبدالحمید سجادی نماینده‌ی مردم غزنی در مجلس نیز توزیع شناسنامه‌ها با مشخصات کنونی را بحران‌زا خواند و یادآور شد که کشور هم‌اکنون در وضعیت بحرانی به سر می‌برد و تاب بحران جدید را ندارد.
آقای سجادی تاکید کرد، که نمایندگان مجلس باید متعهد به منافع ملی باشند؛ در حالیکه برخی‌هایشان متاسفانه دیدگاه های مخالف را متهم به جاسوس بودن سفارت‌خانه های خارجی می‌کنند.
او اضافه کرد که اگر چنین قضاوت کنند باید کسانی را متهم به جاسوسی کنند که مصوبه پارلمان که ممثل اراده ملت است را نادیده گرفته‌اند.
در همین حال برخی دیگر از نمایندگان با استقبال از روند آغاز توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی تاکید کردند که با سخنان بی‌جای و بی‌ربط نباید به تعصبات دامن زد و زمینه را برای دشمنان فراهم کرد.
پادخوابی عضو مجلس تاکید کرد که ما همه افغانیم و به افغانیت خود افتخار می‌کنیم.
آقای پادخوابی تاکید کرد، که گفته‌های مبنی بر اینکه افغانیت را قبول نداریم در حقیقت دامن زدن به تعصبات است که نه نفع آن به کشور و نه به مردم می‌رسد.
بهادری عضو دیگر مجلس نیز تاکید کرد که امروز در تمام جای‌ها ما به نام "افغان" یاد می‌شویم و چه بهتر است که در کشور نیز دست به دست هم دهیم و به نام افغان برادرانه زندگی کنیم.
او اضافه کرد که برخی‌های ها با استفاده از مایک پارلمان برای خارجی‌ها کار می‌کنند و اهداف آنان را در کشور عملی می‌کنند.
وژمه صافی عضو دیگر مجلس نیز تاکید کرد که شناسنامه‌های جدید در کشور صلح و ثبات می‌آوردند و باید مردم از این روند استقبال کنند.
او تاکید کرد که قضیه‌ی شناسنامه‌های برقی دیگر پایان یافته و نباید روی آن صحبت صورت گیرد.
آرین یون نیز با استقبال از توزیع شناسنامه‌های برقی هشدار داد، که دولت برای کسانی که خود را افغان نمی‌دانند باید هرچه زودتر مهاجر کارت با قابلیت تمدید را توزیع کنند.
او همچنین تاکید کرد که افغان‌ها به هیچ کسی حق نمیدهد که سد راه توزیع شناسنامه ها شود.
به گفته‌ی او کسانی که علیه توزیع شناسنامه‌ها صدا بلند می‌کنند در حقیقت مانند پلنگ‌های کاغذی هستند  که هیچ کاری از دست شان بر نمی‌آید.
عبیدالله بارکزی عضو دیگر مجلس نیز تاکید کرد که افغانستان خانه پشتون‌ها نه بلکه خانه‌ی تمام اقوامی که زیر چتر "افغان" جمع شده‌اند می‌باشد.
او مخالفان توزیع شناسنامه‌ها را عوامل خارجی خواند و تاکید کرد که کسانی که در مقابل توزیع شناسنامه‌ها حساسیت دارد هرچه زودتر افغانستان را رها کرده به "تهران"، "اسلام آباد" و "کولاب" بروند.

این در حالیست، که تاریخ نویسان واژه افغان را تنها به قوم پشتون نسبت می دهند و پیوند دادن این واژه به دیگر اقوام را بی اساس می دانند.

یادآوری می کنیم، که در حال حاضر هم تنها قوم پشتون از درج واژه افغان برای تمام شهروندان پشتیبانی و دیگر اقوام درج این واژه در شناسنامه های شان را نمی پذیرند و به همین خاطر بیش از چندین سال روند توزیع این شناسنامه ها به تاخیر افتاده بود. 

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала