فدراسیون ژورنالستان: حمله بر خبرنگارن حملهٔ سازماندهی‌شده بود

© Sputnik / JAKفدراسیون ژورنالستان: حمله بر خبرنگارن حملهٔ سازماندهی‌شده بود
فدراسیون ژورنالستان: حمله بر خبرنگارن حملهٔ سازماندهی‌شده بود - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
فدراسیون ژورنالیستان افغانستان و رسانه‌های کشور با نشر یک اعلامیه، حمله تروریستی بر خبرنگاران در شهر کابل را یک حمله سازماندهی‌شده خوانده، اعلام نموده اند که از محکمه بین‌المللی جرایم و شورای امنیت سازمان ملل متحد خواستار بررسی جدی این قضیه می‌شوند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، ساعاتی پس از دو حملۀ مرگ‎بار در منطقۀ شش‌درک کابل که در آن دست کم ۳۰ تن مشمول ۹ خبرنگار و تصویربردار رسانه‎های داخلی و خارجی جان باختند و ۴۸ تن دیگر زخمی شده اند، مسؤولان شماری از نهادهای مدافع خبرنگاران و رسانه‌ها، با تجمع به محل این رویدادها، این حمله را «سازماندهی شده» خواندند.

خبرنگاران هنگامی آماج قرار گرفتند که برای پوشش حملۀ انتحاری نخست به این محل رفته بودند.

انفجار امروز در کابل خانوادهٔ خبرنگاران افغانستان را به غم نشاند - اسپوتنیک افغانستان
انفجار امروز در کابل خانوادهٔ خبرنگاران افغانستان را به غم نشاند

محرم درانی، عبادالله حنان‌زی، سباوون کاکر، خبرنگاران رادیو آزادی، یار محمد توخی، تصویربردار طلوع نیوز، غازی رسولی، خبرنگار تلویزیون یک، نوروز علی، تصویربردار تلویزیون یک، شاه مری، عکاس آژانس خبری فرانسه، سلیم تلاش، خبرنگار تلویزیون مشعل و علی سلیمی، تصویربردار تلویزیون مشعل از جملۀ خبرنگاران و تصویربردرانی استند که در حملۀ انتحاری روز دوشنبه جان باختند.

فدراسیون ژورنالستان افغانستان می‎گوید که هفت خبرنگار دیگر زخمی استند.

در یک اعلامیه‎ی این فدراسیون و رسانه‎های افغانستان آمده است: «این حملۀ تروریستی یک جنایت جنگی و حمله سازمان دهی شده بر رسانه های افغانستان است. با وجود حملۀ امروز و تهدیدهای دیگر فرا راه خبرنگاران، رسانه های افغانستان به شکل جدی در راستای اطلاع رسانی متعهد است.»

در این اعلامیه، از کوتاهی حکومت در تأمین امنیت شهروندان انتقاد شده است: «این حمله در قلب کابل و در حوزۀ سبز نشان دهندۀ کوتاهی جدی در تأمین امنیت از سوی حکومت است.»

در این اعلامیه هم‌چنان آمده است که «طی یک شکایت نامه مشترک، رسانه های افغانستان از محکمه بین المللی جرایم و شورای امنیت سازمان ملل خواستار بررسی جدی این قضیه خواهیم شد.»

فدراسیون ژورنالستان و نیز رسانه‎های افغانستان، دهم ثور را یکی از روزهای خونین برای رسانه‎ها در افغانستان اعلام داشته اند.

این یکی از بی پیشینه ترین حمله‎ها بر خبرنگاران گفته شده است. پییش از این شبکه حمایت از رسانه‌ها "نی"، سال گذشتۀ میلادی را یکی از خونین ترین سال‌ها برای خبرنگاران در افغانستان عنوان کرده بود.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала