رسوایی آزار جنسی به جایزه نوبل هم رسید

© AP Photo / Fernando Vergaraرسوایی آزار جنسی به جایزه نوبل هم رسید
رسوایی آزار جنسی به جایزه نوبل هم رسید - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
هیات جوایز ادبیات اکادمی نوبل رسوایی جنسی در بدنه این اکادمی را تایید اما اعلام کرد اعضای اکادمی از این عمل غیرقانونی آگاهی نداشته‌اند و رفتار آن‌ها نمی‌تواند جرم محسوب شود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، هیات جوایز نوبل ادبیات روز جمعه اتهام های جنسی ژان کلود آرنو (Jean-Claude Arnault) را، که رابطه ای نزدیک با اکادمی نوبل داشت، تایید کرد.

انستیتوت ملی موسیقی افغانستان برنده جایزه نوبل موسیقی شد - اسپوتنیک افغانستان
انستیتوت ملی موسیقی افغانستان برنده جایزه "نوبل موسیقی" شد

آرنو یک عکاس است که با کاترینا فروستنسون یکی از اعضای اکادمی ازدواج کرده است. آنها صاحب یک باشگاه فرهنگی در سوئد هستند که رابطه ای نزدیک با دیگر اعضای اکادمی دارد. او متهم شده که به وسیله نزدیکی خود به اکادمی از زنان هنرمند در ملک های متعلق به اکادمی در استکهلم و پاریس سوء استفاده جنسی کرده است.
وکیل این شخص گفته موکلش تمام اتهامات را رد کرده است. روزنامه سوئدی "داگنز نیهتر"(Dagens Nyheter) نوامبر (عقرب) گذشته همزمان با جنبش اعتراضی برای آزار جنسی زنان موسوم به 'من نیز' گزارش داد که 18 زن آرنو را به سوء رفتار جنسی متهم کرده اند.
بنیاد نوبل و حتی کارل گوستاو شانزدهم پادشاه سوئد اعلام کرده اند که این رسوایی پیشینه جوایز نوبل را لکه دار می کند.
پس از اینکه اتهامات ادعایی علیه آرنو علنی شد، اکادمی روابط کاری با وی را پایان داد. اکادمی هنوز گزارش تحقیقات خود را به صورت علنی اعلام نکرده است، اما پاره ای از یافته های خود را روز جمعه اعلام کرد.
تحقیقات نشان می دهد که یک زن در سال 1996 به اکادمی نامه ای نوشته و از رفتار آرنو شکایت کرده است اما این موضوع پیگیری نشد. نویسنده این نامه اعلام کرد که آرنو در اوایل دهه 1990 در آپارتمان خودش به این زن تجاوز کرده است اما در نامه سال 1996، وی این موضوع را با عنوان تجاوز مطرح نکرده بود.
این ماه سه تن از اعضای اکادمی بخاطر عدم پذیرش هیات برای اخراج فروستنسون، استعفا کردند. در عوض اکادمی هفته گذشته سارا دنیوس دبیر دائمی خود را بخاطر تلاش برای شفاف سازی کار هیات مدیره اخراج کرد. فروستنسون هم توافق کرده تا از اکادمی خارج شود.
صدها نفر روز پنجشنبه در حمایت از دنیوس خارج از ساختمانی که جلسات هفتگی اکادمی برگزار می شود، تجمع اعتراضی برگزار کردند.
هیات اکادمی نوبل دارای 18 کرسی است اما بعد از استعفاهای اخیر فقط 11 عضو فعال باقی مانده اند. اکادمی به حدنصاب 12 نفر نیاز دارد تا انتخاب اعضای جدید را انجام دهد.
پادشاه سوئد اعلام کرده است که قوانین اکادمی سوئدی را اصلاح خواهد کرد تا جدایی داوطلبانه اعضا از آکادمی امکان پذیر باشد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала