هدایت رئیس جمهور غنی به کمیسیون انتخابات در مورد نمایندگان مجلس

© AP Photo / Rahmat Gulهدایت رئیس جمهور غنی به کمیسیون انتخابات در مورد نمایندگان مجلس
هدایت رئیس جمهور غنی به کمیسیون انتخابات در مورد نمایندگان مجلس - اسپوتنیک افغانستان
عضو شوید
معاون اول مجلس نمایندگان می‌گوید که رئیس جمهور غنی به اعضای کمیسیون انتخابات هدایت داده است تا نمایندگان کنونی دوباره به مجلس راه نیابند.

به گزراش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری جمهور، همایون همایون معاون اول مجلس که در نشست امروز شنبه این مجلس صحبت می‌کرد گفت: "حلقه نزدیک به رئیس غنی می‌گویند که آقای غنی به اعضای کمیسیون انتخابات هدایت داده است تا از نمایندگان کنونی به جز چند نفری نزدیک به حکومت، نباید دوباره به مجلس راه یابند".
آقای همایون افزود که در انتخابات آینده پارلمانی شاید او کاندید نباشد اما نمایندگان مجلس نباید از این تصمیم آقای غنی به سادگی بگذرد.
او گفت که آقای غنی می‌خواهد جوانانی در انتخابات آینده پارلمانی به مجلس راه یابند که از برنامه‌هایش حمایت کرده و نیز برای او در انتخابات ریاست جمهوری کمپاین نمایند.
معاون اول مجلس تاکید کرد که مسوولیت انتخابات غیر شفاف را هیچ کسی نخواهد پذیرفت.
به گفته او، کمیسیون انتخابات نیز از استقلالیت کامل برخوردار نیست و فساد گسترده در این کمیسیون وجود دارد.
معاون اول مجلس گفت که هم اکنون کارمندان ساحوی و پست‌های دی اف سی در کمیسیون انتخابات بین اعضای این کمیسیون تقسیم شده است.
آقای همایون همچنین آقای غنی را به دخالت در شورای عالی صلح متهم کرد و گفت که تمام مصارف که در این شورا می شود از خاطر کمپاین آینده رئیس جمهور است.
او خطاب به آقای غنی گفت: "در انتخابات آینده ریاست جمهوری کسی به شما رای نخواهد داد و فریب پروژه‌های نمایشی شما را نخواهد خورد و شما رئیس جمهور کاذب آینده باقی نخواهید ماند".
عبدال الله محمدی دیگر عضو مجلس نیز گفت که رئیس جمهور در دیدار اخیرش به کمیشنران کمیسیون انتخابات دستور داده است تا از نمایندگان فعلی بیشتر از 25 نفر نباید در انتخابات آینده به مجلس راه یابند.
آقای محمدی بیان داشت که این هدایت رئیس جمهور نگران کننده است و باید بررسی شود.
اما، مولوی تره خیل محمدی یک عضو دیگر مجلس، این ادعاها را توهین به رئیس جمهور خواند و گفت: "هرکسی که به رئیس جمهور توهین می‌کند در واقع به مردم افغانستان توهین کرده است".
در همین حال، برخی نمایندگان مجلس تاکید داشتند که انتخابات ریاست جمهوری همزمان با انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی برگزار گردد.
این در حالی است که کمیسیون انتخابات تاریخ جدید برگزاری انتخابات پارلمانی وشوراهای ولسوالی را 28 میزان 1397 تعیین کرده است و قرار است کمیسیون رسماً این تاریخ را به مردم افغانستان اعلام کند.
بربنیاد ماده 61 قانون اساسی وظیفه رئیس جمهور در اول جوزای سال پنجم پایان می‌یابد و انتخابات ریاست جمهوری در خلال 30 الی 60 روز قبل از این تاریخ باید برگزار گردد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала