سخنان نیشدار سیاف در مراسم یاد بود مارشال فهیم

© Photo / Ajmal Tareen / سخنان نیشدار سیاف در مراسم یاد بود مارشال فهیم
سخنان نیشدار سیاف در مراسم یاد بود مارشال فهیم - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
بدون نام گرفتن از شخص یا گروهی خاص، عبدالرب رسول سیاف، با اشاره به حملات انتحاری گفت که هیچ کسی نمی تواند برای مردم تعیین تکلیف کند و حلال و حرام را از دیدگاه خود تحمیل کند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل ار آوا، در مراسمی که به مناسب چهارمین سالروز درگذشت مارشال محمدقسیم فهیم معاون اول رئیس جمهور پیشین و یکتن از رهبران جهادی برگزار شد، مقامات حکومتی و رهبران جهادی بر شرایط و چگونگی مذاکرات صلح با طالبان تأکید کردند.
عبدالرب رسول سیاف یکتن از رهبران جهادی که در این مراسم سخنرانی می کرد، ضمن پشتیبانی از پیشنهادهای حکومت افغانستان در مذکرات صلح با طالبان از واگذاری مناطق و یا ولایات به این گروه مخالفت کرد.
پیش از این گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی خواهان واگذاری برخی از ولایت‌های کشور به گروه طالبان شده بود و گفته بود که این ولایت‌ها، مناطق صلح نامگذاری شوند.
آقای سیاف گفت: "پیشنهاد من این است، بگوید که بیایید این وطن تان است و اما پیش از پیش از بهر خدا از جیب این ملت کسی کته خرچی نکند، این که برایش صدا کنید فلان ولایت را برایت رها می‌کنم و یا این‌که این‌جا را بنام امن برایت رها می‌کنم، آنجا را که برایش بنام امن بدهی، آنجا باز منطقه امن نه؛ بلکه منطقه فساد می‌شود."
آقای سیاف افزود به همان میزان که با عملکردهای طالبان مخالف بوده‌است همان قدر در آوردن آن گروه به میز گفتگوهای صلح تلاش جدی می کند.
آقای سیاف در واکنش به پیشنهادهای حکومت برای کشاندن طالبان به میز مذاکره، مناطق و ولایاتی را به آنان واگذار کند کند گفت که حکومت نباید از جیب ملت بزرگ بخشش کند.
این رهبر جهادی بدون نام گرفتن از شخص یا گروهی خاص، با اشاره به حملات انتحاری گفت که هیچ کسی نمی تواند برای مردم تعیین تکلیف کند و حلال و حرام را از دیدگاه خود تحمیل کند.
به گفته وی، هرکس دارد حق دارد نظر خود را داشته باشد، هر کس حق اظهار نظر دارد اما به خاطر خدا این تقاضا را از هر کس دارم که نظر خود را سر دین تحمیل نکند. او تصریح کرد: "حلال خدا هم معلوم است حرام خدا هم معلوم است".
او یک بار دیگر از حکومت خواست تا جاسوسان را شناسایی کند و جلو فعالیت های آنان را بگیرد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала