برگزاری دومین گفتگوی امنیتی افغانستان – ازبکستان به میزبانی کابل

© AP Photo / Musadeq Sadeqبرگزاری دومین گفتگوی امنیتی افغانستان – ازبکستان به میزبانی کابل
برگزاری دومین گفتگوی امنیتی افغانستان – ازبکستان به میزبانی کابل - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
قرار است در ادامه نشست‌های مشترک کمیسیون امنیتی دوجانبه میان افغانستان و ازبکستان، دومین نشست این کمیسیون به زودی در کابل برگزار شود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری آوا، قادرشاه، سخنگوی شورای امنیت ملی، تاریخ دقیق برگزاری این نشست را اعلام نکرده، اما گفته است که در نشست کابل، روی تطبیق برنامه‌ها و مکانیزم‌هایی بحث خواهد شد که در نشست اول در تاشکند روی آن توافق شد.
به گفته آقای قادرشاه، هدف از ایجاد کمیسیون امنیتی مشترک میان افغانستان و ازبکستان که پروتوکول آن در جریان سفر قبلی رئیس جمهور افغانستان به آن کشور امضا شد، مبارزه با تروریزم، جلوگیری از قاچاق مواد مخدر و انسان و همچنین ایجاد هماهنگی بود.
وی گفت: "نشست نخست در ازبکستان برگزار شد. قرار است نشست دوم در آینده در افغانستان برگزار شود. برای این‌که فعالیت‌ها چگونه پیش برود و این فعالیت‌ها در آینده چگونه باشد، توافق میان دوجانب صورت گرفته که پلان چگونه تطبیق شود و مکانیزمی به وجود آید و هم موافقت شده که برای تطبیق این پلان، برنامه‌های آینده مشخص شوند".
حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی اشرف‌غنی، روز جمعه سفرهای دوره‌ای خود به آسیای میانه را آغاز کرد و در نخستین قدم، در تاشکند با معاون اول نخست وزیر، وزیر خارجه و مشاور امنیت ملی ازبکستان دیدارهای جداگانه داشت.
این گفتگوها بیشتر بر مبارزه مشترک با تروریزم و امنیت افغانستان متمرکز بود.

آمادگی ازبکستان برای برگزاری نشست جهانی صلح افغانستان - اسپوتنیک افغانستان
آمادگی ازبکستان برای برگزاری نشست جهانی صلح افغانستان

دفتر آقای اتمر می‌گوید که قرار است مشاور امنیت ملی افغانستان به شماری از کشورهای اسلامی و برخی از متحدان استراتژیک افغانستان سفر کند.
در همین حال، سخنگوی شورای امنیت ملی افزون بر امنیت، نقش کشورهای آسیای میانه را در توسعه تجارت و اقتصاد افغانستان، مهم دانست و گفت:«کشورهای آسیای میانه برای افغانستان اهمیت قابل توجهی دارند. به خصوص ازبکستان. در حال رسیدن در یک اجماع منطقه‌ای با آسیای میانه در مبارزه با تروریزم، توسعه تجارت و اقتصاد و جلوگیری از قاچاق مواد مخدر قرار داریم که پیشرفت‌های زیادی هم شده‌است.»
همزمان گزارش شده است که رؤسای ستادهای ارتش ازبکستان و قزاقستان به کابل سفر کرده و با رئیس جمهور اشرف غنی دیدار کرده اند.
بر اساس اعلامیه ارگ ریاست جمهوری، آقای غنی در این نشست گفته که سفر این دو مقام آسیای میانه به افغانستان، به خصوص در بخش امنیتی، یک فصل تازه همکاری‌های نظامی میان سه کشور را می‌گشاید. انتظار می‌رود که رؤسای ستادهای ارتش ازبکستان و قزاقستان امروز سه‌شنبه در کابل با مقام‌های ارشد وزارت دفاع افغانستان و ناتو دیدار کنند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала