پاکستان به موترهای حامل میوه تازهٔ افغانستان اجازه ورود نمی‌دهد

© AFP 2023 / Qazi RAUF AFRIDIپاکستان به موترهای حامل میوه تازهٔ افغانستان اجازه ورود نمی‌دهد
پاکستان به موترهای حامل میوه تازهٔ افغانستان اجازه ورود نمی‌دهد - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
مقامات پاکستانی باز هم برخلاف توافقنامهٔ تجاری میان دو کشور، به بیش از هشتاد موتر حامل میوه تازهٔ افغانستان اجازه عبور از مرز را ندادند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از آژانس باختر، اتاق تجارت و صنایع افغانستان می‌گوید که ۸۰ موتر حامل میوه تازهٔ افغانستان از سوی مقامات پاکستانی اجازه نیافتند تا مرز را عبور کنند.  این وسایط، دوباره از مرز تورخم به شهر جلال آباد برگشته اند.
خانجان الکوزی معاون اتاق‌های تجارت افغانستان گفته است که این وسایط از یک هفته به این طرف در مرز تورخم ایستاده بودند، اما دولت پاکستان از ورود آنان از تورخم به آن سوی سرحد جلوگیری کرده است.
آقای الکوزی افزود: "دولت پاکستان برای واردات میوه تازه افغانستان یک سیستم پیچیده را در نظر گرفته است که براساس آن باید معلومات ۵ ساله در مورد کیفیت، تولید و مصؤنیت میوه موجود باشد که  با این اقدام پاکستان، میلیون‌ها افغانی به تجار افغان ضرر وارد شده است  و لازم است تا حکومت افغانستان هر چه زودتر این مشکل را حل و یا هم عمل برعکس را انجام دهد ".
این بار نخست نیست که پاکستان به بهانه های مختلف در برابر اموال تجاری افغانستان چنین اقدامات مغرضانه را به کار میبرد. دولت پاکستان در گذشته نیز بار ها از ورود اموال ومحصولات افغانی به آن کشور ممانعت کرده است و مانع تجارت آزاد میان دو کشور شده است.
پس از بروز  تیره‌گی های سیاسی، بلندبردن تعرفه‌های گمرکی و بستن مرز تورخم به روی اموال تجاری افغانستان از سوی دولت پاکستان، حکومت افغانستان بنا بر درخواست مسوولان اتاق‌های تجارت افغانستان  در برابر عمل پاکستانی‌ها  تصمیم مشابه را اعلام کرد.
براساس این تصمیم حکومت افغانستان راه‌های بدیل را از جمله دهلیز هوایی با هند، بندر چابهار، افتتاح خط آهن با چین و موارد دیگری را  نیز جستجو کرد.
درهمین حال  محمد اشرف غنی، رئیس جمهوراسلامی افغانستان با صدور فرمانی اعلام کرده است که دیگر لاری‌های باربری کشور پاکستان، اجازۀ ورود به خاک کشور را ندارند.
براساس این حکم، ازین پس وسایط باربری پاکستان کالاهای خود را در گمرکات ولایات کندهار و ننگرهار تخلیه خواهند کرد و وظیفۀ توزیع این بارها به عهده وسایط باربری داخلی خواهد بود.
این حکم رئیس جمهور در حالی صادر شده است که پاکستان تعرفه‌های گمرکی خود را برای کالاهای افغانستان سه برابر  افزایش داده بود.
قابل یادآوریست که پاکستان همیشه از مسأله تجارت و ترانزیت و همچنان مسأله مهاجرین استفاده ابزاری میکند و همیشه تلاش داشته تا از این مسایل به عنوان  نقطه فشار بالای دولت افغانستان استفاده کند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала