قانون اساسی افغانستان؛ نقض ۵۸ درصدی و ناآگاهی ۴۰ درصد شهروندان

© Fotolia / Thodonalقانون اساسی افغانستان؛ نقض ۵۸ درصدی و ناآگاهی ۴۰ درصد شهروندان
قانون اساسی افغانستان؛ نقض ۵۸ درصدی و ناآگاهی ۴۰ درصد شهروندان - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
یافته‌های يک گزارش مشترک خبرگزاری پژواک و انجمن حقوق دانان افغانستان نشان می‌دهند که در ۱۴سال گذشته، ۹۴مادۀ قانون اساسی کشور نقض شده‌اند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع‌نیوز، از میان سی‌و‌هشت مادهٔ فصل دوم قانون اساسی جمهوری اسلامی افغانستان که دربارهٔ حقوق و وجایب شهروندان کشور است، سی‌و‌دو ماده این فصل نقض شده اند.

این گزارش دربارۀ نقض قانون اساسی در ۱۴سال گذشته پس از گفت‌وگو با ۸۹۸ شهروند کشور آماده شده‌است و از هر ده گفت‌وگو شونده، چهار تن گفته‌اند که از قانون اساسی کشور آگاهی ندارند.
یافته‌های این گزارش نشان می‌دهند که پنج مادۀ قانون اساسی که دربارۀ صلاحیت‌های رئیس‌جمهور و معاونان رئیس‌جمهور می‌باشند، نیز ازسوی رئیس‌جمهور نقض شده‌اند.

یافته‌های این گزارش نشان می‌دهند که پنجاه‌وهشت درصد قانون اساسی کشور در ۱۴سال گذشته نقض شده‌است.
عبدالقدیر منصف، ویراستار خبرگزاری پژواک، می‌گوید: «از میان اینان، کسانی‌ استند که اصلن هیچ دربارۀ قانون اساسی نمی‌دانند و حتا دربارۀ یک ماده قانون اساسی هم نمی‌دانند و کسانی هم استند که قانون اساسی را می‌دانند یک ماده، یا به‌گونه‌ای میانگین ویا بیشتر.»
بربنیاد گزارش این نظرسنجی، حکومت نیز وظایف‌اش را به‌گونه‌ای درست انجام نداده‌است و تنها پنج ماه قانون اساسی ازسوی رئیس‌جمهور کنونی و رئیس‌جمهور پیشین در ۱۴سال گذشته نقض شده‌اند.
اجمل هودمن، رئیس انجمن حقوق دانان، می‌گوید: «پنج مادۀ که در رابطه به فصل رییس‌جمهور می‌شود در قانون اساسی، نقض شده‌است. این مواردی است مثلن زمان انتخابات، انتخابات به وقت آن صورت نگرفته‌است. ما قبلن گفتیم که بعضی وظایف موجود است مطابق قانون اساسی. وظیفه رئیس‌جمهور به تاریخ اول جوزای سال پنجم تمام می‌شود، اما ما در سه انتخابات که داشتیم، هیچ‌وقت انتخابات به وقت آن نشد.»
اما ریاست‌جمهوری می‌گوید که بخشی بیشتری از قانون اساسی در حکومت پیشین نقض شده‌است و حکومت کنونی می‌کوشد تا جلو نقض قانون اساسی گرفته شود.
ناامنی‌ها و فساد اداری ازعلت‌های اصلی نقض قانون اساسی گفته شده‌اند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала