آمریکا و ناتو در افغانستان شکست خورده‌ اند

© AP Photo / Evan Vucci / Экс-глава ЦРУ Дэвид Петреус
Экс-глава ЦРУ Дэвид Петреус - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
رئیس سابق سازمان سیا اظهار داشت که نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان در دست یافتن به اهداف خود شکست خورده‌ اند زیرا جنگ و ناامنی در این کشور افزایش یافته است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، جنرال دیوید پترائوس رئیس سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) اعلام کرد حضور نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان برای مبارزه با تروریسم فایده‌ای نداشت.
وی افزود: با وجود حضور 16 ساله نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان جنگ در این کشور گسترش یافته است و این نیروها نتوانسته ‌اند مبارزه موثر با تروریسم انجام دهند.
این جنرال بازنشسته آمریکایی پیش از این نیز رهبری نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان را به عهده داشت.
پترائوس معتقد است که در حضور نیروهای آمریکایی ناتو در افغانستان گروه‌های تروریستی بیش از گذشته قدرت بیشتری گرفته‌ اند.
وی گفت: بزرگترین هدف نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان سرکوب گروه‌های تروریستی به ویژه شبکه القاعده بود اما این نیروها در ماموریت خود شکست خورده‌اند.
این در حالی است که ترامپ پس از روی کارآمدن استراتژی دولت اوباما مبنی بر عدم شکست و رویکرد "اسلام‌آباد" را دلیل ناکامی نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان دانسته بود.
ترامپ و تیم کاری وی مدعی شدند که توسط استراتژی جدید واشنگتن، وضعیت امنیتی افغانستان بهبود خواهد یافت و مخالفان مسلح دولت و گروهای تروریستی را در این کشور شکست خواهند داد.
اما با وجود اعلام استراتژی جدید مقامات آمریکایی همچنان در تدوین ابتکار عملی برای پیروزی آمریکا در جنگ افغانستان ناکام مانده‌اند.
شایان ذکر است، فشارهای واشنگتن به اسلام‌آباد نیز نتیجه محسوسی نداشته است و کنگره آمریکا با عقب نشینی در برابر پاکستان کمک‌ های جدید مالی را برای این کشور تصویب کرده است.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала