تهدید شدن رحمت الله نبیل توسط ریاست امنیت ملی

© AP Photo / Rahmat Gulتهدید شدن رحمت الله نبیل توسط ریاست امنیت ملی
تهدید شدن رحمت الله نبیل توسط ریاست امنیت ملی - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
رئیس پیشین امنیت ملی گفته است که رئیس فعلی امنیت ملی او را تهدید به پرونده‌سازی کرده تا فعالیت‌های سیاسی خود را محدود کند.

 به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزای صدای افغان(آوا) ، رحمت الله نبیل، رئیس پیشین امنیت ملی این موضوع را در فیسبوک اعلام کرده و نوشته که معصوم استانکزی، رئیس کل اداره امنیت ملی هفته اول ماه میزان از طریق یکی از روسای ادارات امنیت ملی به او پیام فرستاده است.

منابع نزدیک به استانکزی در این مورد اظهار نظر نکرده، اما براساس نوشته آقای نبیل، در این پیام آمده که "فعالیت‌های [جنبش] محور مردم افغانستان را کاهش دهید در غیر [آن] به خاطر افشاسازی اسناد پیرامون سازمان استخباراتی پاکستان (آی‌اس‌آی)، که سال پار از طریق رسانه‌ها توسط شما، صورت گرفت، برای‌تان دوسیه‌سازی (پرونده‌سازی) می‌کنیم".

اسنادی که در اظهارات تازه آقای نبیل به آن اشاره شده، او در اواخر ماه سرطان سال پار اسنادی را رسانه‌ای کرد که براساس آن، سازمان اطلاعات اردوی پاکستان (آی‌اس‌آی) در پشت ناامنی افغانستان قرار دارد و از شبکه حقانی به صورت مستقیم حمایت می‌کند.

او در آن زمان گفته بود که این اسناد "دال بر پشتیبانی واضح آی‌اس‌آی، استخبارات نظامی پاکستان از شبکه حقانی و فراهم‌‌آوری مکان‌های اخفا، تجهیز و تمویل این گروه و شبکه‌های تروریستی دیگر می‌باشد."

"محور مردم"، که به نوشته آقای نبیل، اداره امنیت ملی خواستار "کاهش" فعالیت آن شده، نام جنبش سیاسی‌ منتقد حکومت وحدت ملی است. این جنبش در ۲۵ سرطان گذشته اعلام موجودیت کرد.

رحمت‌الله نبیل و رنگین دادفر سپنتا، که رهبران اصلی این جنبش اند از مقام‌های ارشد دولت حامد کرزی، بودند و گمانه‌زنی‌هایی وجود دارد که "جنبش محور مردم" روابط نزدیک با حامد کرزی دارد.

آقای نبیل در مطلب فیسبوکی خود نوشته که آقای استانکزی در حالی او را تهدید را به "پرونده‌سازی" کرده که "محور مردم افغانستان به عنوان یک اپوزسیون برای بازگشت به مشروعیت و قانونیت مبارزه می‌کند و در چارچوب قانون مبارزه خود را انجام می‌دهد."

رئیس پیشین امنیت ملی گفته که پاسخ او به آقای استانکزی و اشرف غنی، رئیس جمهوری، این است که "ما ضد این نظام‌ نیم‌بند نیستیم؛ مردم برای برپایی این نظام نسبت به شما، قربانی‌های زیادی داده‌اند. فعالیت محور مردم افغانستان به منظور تحقق بخشیدن بازگشت مشروعیت است."

 او افزوده: "به جای این‌که شما علیه دشمنان سازمان استخباراتی آی‌اس‌آی دوسیه‌سازی و توطئه کنید، علیه کسانی که همدست و همکار فعال آی‌اس‌آی در داخل دولت هستند و روزانه از مردم افغانستان قربانی می‌گیرند به وظایف خود عمل کنید تا مردم ازاین بیش قربانی سهل‌انگاری‌تان نگردند."

رحمت‌الله نبیل تاکید کرده است: "باید از سیاست توطئه‌سازی پرهیز کنید و اداره امنیت ملى افغانستان را که مربوط همه مردم افغانستان است، سیاسى نسازید. پیش از این‌که ناوقت شود، در تلاش نجات دادن مردم باشید. پیش از گذشت وقت به خود آیید."

آقای نبیل ضمن یادآوری عشق و تعهدش به میهن، هشدار داده که وضع کشور "حساس" است، اگرنه او "حرف‌های زیادی برای گفتن و مطرح کردن" دارد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала