سخنرانی رئیس جمهور غنی در نشست مجمع عمومی سازمان ملل

© Sputnik / Ramil Sadikov /  مراجعه به بانک تصاویر سخنرانی رئیس جمهور غنی در نشست مجمع عمومی سازمان ملل
سخنرانی رئیس جمهور غنی در نشست مجمع عمومی سازمان ملل - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
قرار است رییس جمهور غنی، در روز نخست نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد به روز سه شنبه سخنرانی کند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، رییس‎جمهور غنی در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، روی مبارزه با هراس افگنی و تهدیدها از پناه گاه های امن هراس افگنان خواهد گفت.
دواخان مینه پال، معاون سخن گوی رییس جمهور می‎گوید که در این نشست، رییس جمهور در بارۀ ادامۀ همکاری‎ها با واشنگتن و چگونگی تأمین امنیت و ثبات در افغانستان نیز موضع گیری هایی خواهد داشت.
وی در این باره گفت: «رییس جمهور افغانستان در این نشست برای شرکت کننده گان در بارۀ تهدیدهای هراس افگنی و همکاری کشورهای منطقه و جهان در همکاری در کار مبارزه با این پدیده، سخنرانی خواهد کرد.»
اما، خواست های اصلی از رییس جمهور این استند که با بهره برداری از فرصت پیش آمده حضور سران هراس افگنان، فعالیت های آزادانه این گروه ها و وجود مکان های امن آنان را در خاک پاکستان برای جهانیان برشمارد.
معین سمکنی، رییس حزب حق و عدالت بیان داشت: «حکومت افغانستان در این نشست باید بگوید که ریشه های تروریزم از کجا منشاء گرفته اند و در کجا تمویل و تجهیز می شوند.»
با این همه، خواست دیگر از رییس جمهور این است که در این نشست باید روی هم‌گرایی منطقه یی برای آوردن صلح و ثبات در افغانستان نیز توجه جدی داشته باشد.
سید علی کاظمی، عضو مجلس نماینده گان اظهار داشت: «برخی از کشورها در منطقه هستند که مانع پیشرفت اتفاق نظر جهانی در بارۀ افغانستان هستند و رییس جمهور در این نشست باید این موانع را از سر راه بردارد.»
اما، حکومت افغانستان به این باور است که تمامی برنامه ها برای جلب توجه جهانیان از بهر مبارزه جدی با هراس افگنی و نیز دریافت راه ها برای تأمین امنیت در افغانستان ریخته شده است و از پاکستان نیز در این نشست شکایت هایی خواهد شد.
صدیق صدیقی، رییس مرکز اطلاعات و رسانه های حکومت تصریح کرد: «خواست مردم افغانستان از پاکستان بسیار واضح بوده است، اما با تأسف پاکستان هیچ گونه اقدامی نکرده است. این موضوعات همه اش در برابر تمام کشورها توسط رییس جمهور و این صدای مردم به آنان گفته خواهند شد.»
قرار است که در حاشیۀ این نشست، رییس جمهور غنی با رییس جمهور ترمپ نیز دیداری داشته باشد و هر دو رهبر، روی چگونگی عملی سازی راهبرد تازۀ واشنگتن در بارۀ افغانستان گفت و گو خواهند کرد.
در همین حال، یک منبع در حکومت افغانستان می گوید که نخست وزیر پاکستان نیز در حاشیۀ این نشست از رییس جمهور غنی خواسته که باوی دیداری داشته باشد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала