واکنش جدی پاکستان نسبت به استراتژی امریکا در افغانستان

© AP Photo / Anjum Naveedواکنش جدی پاکستان نسبت به استراتژی امریکا در افغانستان
واکنش جدی پاکستان نسبت به استراتژی امریکا در افغانستان - اسپوتنیک افغانستان
عضو شوید
همزمان با اعلام راهبرد جدید جنگی امریکا برای افغانستان، شماری از نظامیان پاکستانی می‌گویند که اعلام این راهبرد از سوی امریکا مسئله‌ تازه‌یی نیست.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، نظامیان پاکستانی میگویند، در حال حاضر هراس افگنان هیچ پناه گاهی امنی در پاکستان ندارند و اگر ترمپ ادعا می‌کند که لانه‌های هراس افگنان در خاک پاکستان است، بایددر این باره سند ارائه کند.
در همین حال شیر محمد کریمی، لوی درستیز پیشین ارتش افغانستان می‌گوید که بیرون شدن جامعه جهانی را در سال ۲۰۱۴ از افغانستان دشمن را بیشتر به جنگ تشویق نمود.
کریمی گفته است:"تصمیم ایالات متحد امریکا برای بیرون بردن نیروهایش در سال ۲۰۱۴ اشتباه بود به دلیل این که نیرو های ارتش افغانستان زیر آموزش بودند و نیروهای امریکایی در جنک با هراس افگنی افغانستان را کمک می کردند. وقتی آنان رفتند با وجودی که نیرو های افغانستان برای دفاع از کشور و جنگ با هراس افگنی آماده بودند، اما بیرون شدن جامعه جهانی از افغانستان اندکی نا امیدی ها را به میان آورد و روحیه دشمن را برای گسترش جنگ افزایش داد."
یک جنرال پیشین پاکستان می‌گوید که مقام های امریکایی از سال دو هزارو هفت تا کنون در بارۀ پناه گاه های امن هراس افگنان در پاکستان سخن می زنند،و این رابرد چیز تازه یی نیست.
اسد منیر، جنرال پیشین پاکستانی گفت:"ما فهمیدیم که گفتگو با هراس افگنان نتیجه ندارداز همین رو فوری عملیات نظامی را در بخش های قبایلی اغاز کردیم و اکنون هیچ جای در پاکستان وجود ندارد که در ان هراس افگنان باشند.اگر ترمپ و مقام هایش به این باورند که پناه گاه های هراس افگنان در اینجاست سند ارایه کنند."
برخی از احزاب سیاسی پاکستان می گویند که ترمپ در این راهبردش پاکستان را رسمن کشور حامی هراس افگنان اعلام نکرده است و نیز بر قطع فوری کمک هایش به پاکستان نیز چیزی نگفته است.
افراسیاب ختک، رهبر حزب عوامی ملی گفته است:"ما در پایان دادن به هراس افگنی در کشور مان ناکام شدیم. ما نتوانستیم که در مدرسه ها اصلاحات بیاوریم ما باید انتقاد پذیر باشیم و فکر می کنم که سیاست پاکستان در برابر افغانستان ناقص است.. و پشتیبانی از طالبان نادرست است. حتا اگر اقای ترمپ هم نمی گفت درست نبود."
با این همه دیدگاه ها اعلام راهبرد تازۀ تازۀ ترمپ برای افغنستان در میان برخی از مردم خوشبینی را ایجاد کرده است اما بسیاری ها از گسترش جنگ در افغانستان نگران شده اند.

 

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала