نخستین یافته‌های یوناما درباره کشتار میرزا اولنگ اعلام شد

© Wikipedia / Shahunamaنخستین یافته‌های یوناما درباره کشتار میرزا اولنگ اعلام شد
نخستین یافته‌های یوناما درباره کشتار میرزا اولنگ اعلام شد - اسپوتنیک افغانستان
عضو شوید
گزارش نشر شده توسط حقوق بشر سازمان ملل متحد، نشان می‎دهد که حداقل 36 غیرنظامی و کسانی که دست از جنگ کشیده بودند، کشته شده اند ، اما سربریدن افراد، آزار و اذیت جنسی و یا به اسارت گرفتن زنان را تأیید نمی‎کند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، دفترهیئت معاونیت سازمان ملل در افغانستان، امروز یکشنبه نخستین یافته های این سازمان را درمورد کشتار غیرنظامیان در درۀ میرزا اولنگ ولایت سرپل نشر کرد.

یافته‎های این نهاد نشان می‎دهند که گروه طالبان و داعش، حداقل 36 تن را به شمول غیرنظامیان و نیروهای خیزش مردمی که از جنگ دست کشیده بودند، در درۀ میرزا اولنگ کشته اند.

در خبرنامه‌ی منتشر شده توسط دفتر هیئت سازمان ملل در افغانستان، آمده است: "دست کم نیمی از این کشتارها، روز شنبه (5 اگست) هنگامی رخ داد که طالبان و داعش بر خانواده هایی که در تلاش فرار از قریه میرزا اولنگ بودند، شلیک کردند. زنان و کودکان را از هم جدا ساختند و حداقل 18 نفر را به شمول غیرنظامیان و نیروهای خیزش مردمی که از جنگ دست کشیده بودند، کشتند، هم چنان آنان (طالبان و داعش) یک زن را که تلاش داشت فرار کند، با شلیک مرمی ازپا درآورند".

تادامیچی یاماموتو، نماینده ویژۀ دبیرکل سازمان ملل متحد در افغانستان، گفت: "من این هدف گیری مخوف غیرنظامیان و کسانی که از جنگ دست کشیده بودند را که نقض آشکارای حقوق بین الملل است، نکوهش می‎کنم. عاملان این رویداد باید پاسخگو باشند".

این نهاد هم چنان تأکید دارد که آنان، هیچ مدرکی را که دال بر آزار و اذیت جنسی زنان و یا به اسارت بردن آنان و یا سربریدن افراد باشد، پیدا نکرده اند.

در خبرنامه آمده است: "با توجه به اتهام‎هایی که مبنی بر سربریدن افراد در این حمله وجود داشت، یوناما هیچ مدرکی برای اثبات این ادعاها پیدا نکرد. تیم حقوق بشر ما، از طریق مصاحبه‎های خود با شاهدان عینی و مقام ها هم چنان قادر به تأیید ادعاهای دیگر در مورد ربوده شدن زنان و خشونت جنسی آنان نبود ".

دفتر هیئت معاونیت سازمان ملل در افغانستان، هم‎چنان گفته است که باید بررسی های بیشتری در بارۀ این که آیا گروه خاصی قومی در میرزا اولنگ هدف قرار گرفته است، انجام شود. چون به باور این نهاد، در منطقۀ میرزا اولنگ عمدتأ شیعیان زنده گی می کنند.

گزارش یوناما توصیه هایی به گروه های مسلح مخالف دولت می کند؛ از جمله این که آن ها بلافاصله هدف گیری عمدی غیرنظامیان را متوقف کنند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала