نیروهای امنیتی با تصرف میرزا اولنگ طالبان را فرار دادند

© REUTERS / Omar Sobhani / نیروهای امنیتی با تصرف میرزا اولنگ طالبان را فرار دادند
نیروهای امنیتی با تصرف میرزا اولنگ طالبان را فرار دادند - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
سخنگوی والی سرپل در از تصرف ارتفاعات بلند میرزا اولنگ به دست نیروهای امنیتی و خیزش مردمی خبر می دهد، اما یک عضو شورای ولایتی سرپل می گوید که پس از حملات شب گذشته، نیروهای امنیتی صبح امروز (دوشنبه ۲۳ اسد) توانستند قریه میرزا اولنگ را از تصرف طالبان بیرون کنند. قل اردوی ۲۰۹ شاهین نیز از پس گیری میرزا اولنگ خبر می دهد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری صدای افغان(آوا)، ذبیح الله امانی، سخنگوی والی سرپل در گفتگو با خبرگزاری آوا بیان کرد: "ارتفاعات بلند میرزا اولنگ به تصرف نیروهای امنیتی و خیزش های مردمی در آمده است".

آقای امانی افزود: "برای مخالفان مسلح دولت در میرزا اولنگ و اطراف آن نیز تلفات وارد شده که تا هنوز از آمار و ارقام آن اطلاعات در دست نداریم".

وی خاطرنشان کرد که نیروهای قل اردوی ۲۰۹ شاهین برای فعلا در میرزا اولنگ حضور دارند و ساحات این قریه در حال تصفیه و تلاشی می باشد.

اما در شرایطی که برخی گزارش ها مبنی دستور حکومت مرکزی به مقام های محلی ولایت سرپل برای عدم مصاحبه با رسانه ها پیرامون مسأله میرزا اولنگ منتشر شده، سخنگوی والی سرپل این گزارش ها را رد نمود و افزود: "برای ما هیچ گاه چنین چیزی گفته نشده است و ما به تمام رسانه ها مصاحبه می دهیم".

از سوی دیگر سید رضا عالم زاده، عضو شورای ولایتی سرپل به آوا گفت: "نیروهای امنیتی افغان شب گذشته با وارد کردن فشار زیاد بالای قریه میرزا اولنگ، صبح امروز دوشنبه توانستند این قریه را از تصرف طالبان بیرون کنند".

این عضو شورای ولایتی سرپل افزود: طالبان در یکی از تپه های قریه میرزا اولنگ جابه جا شدند، اما این قریه به صورت کلی پاک سازی نشده است. اما به گفته آقای عالم زاده، فکر نمی کند زماین که نیروهای امنیتی داخل قریه شدند، کدام طالبی وجود داشته بوده است.

وی افزود: "به احتمال زیاد طالبان از میرزا اولنگ فرار کرده اند، اعلام قبل از قبل عملیات پاکسازی، زمینه را برای فرار آن ها فراهم ساخته است".

این عضو شورای ولایتی سرپل همچنان اشاره کرد: "جسدهای طالبان در نزدیکی قریه میرزاولنگ بر روی زمین دیده می شود که آنان می خواستند پیشروی هایی داشته باشد".

عالم زاده خاطرنشان کرد: "برای فعلا هم طالبان نیست و قسمت هایی از قریه میرزا اولنگ در دست نیروهای امنیتی قرار دارد".

با این حال نصرت الله جمشیدی، معاون سخنگوی قل اردوی ۲۰۹ شاهین در گفتگو با خبرگزاری آوا گفت: "شب گذشته با فشار از هوایی و زمینی، دشمنان در میرزا اولنگ سرپل شکست خوردند و صبح امروز این قریه در تصرف دولت درآمد".

آقای جمشیدی افزود: "طالبان مواضع مستحکم و پوسته هایی را برای خودشان ترتیب داده بودند، اما نیروهای امنیتی افغان با از بین بردن این مواضع و پوسته ها، توانستند صبح امروز وارد میرزا اولنگ شوند".

معاون سخنگوی قل اردوی ۲۰۹ شاهین خاطرنشان کرد: "عملیات البرز ۱۰ توانست دشمن را در سرپل شکست بدهد. همچنان این عملیات در ولسوالی صیاد نیز آغاز شده و تا پاکسازی صیاد خواهد داشت".

او اشاره کرد: "بر اساس گزارش های ابتدایی رسیده، در عملیات شب گذشته نیروهای امنیتی بالای مواضع در نزدیک میرزا اولنگ و در داخل این قریه، بیش از ۲۵ کشته و ۱۰ زخمی از مخالفان به جا مانده است".

جمشیدی اضافه کرد: تا ظهر امروز قریه میرزا اولنگ به کلی از وجود هراس افگنان تصفیه شده و همچنان ارقام تلفات آنان از بیش از ۲۵ تن بلند خواهد رفت.

این در حالی استکه قریه میرزا اولنگ پس از ۱۰ روز سقوط، صبح امروز به تصرف نیروهای امنیتی درآمده است، اما بر اساس آنچه در این گزارش آمد، مخالفان بعد از آگاهی از عملیات پاکسازی نیروهای امنیتی از محل فرار کرده اند. طالبان و داعش با سقوط قریه میرزا اولنگ جنایات وحشتناکی از جمله قتل عام غیرنظامیان و از بین بردن مساجد و تکیه خانه ها و همچنین خانه ها و دارایی مردم شدند. سازمان ملل و کمیسیون حقوق بشر افغانستان در حال تحقیق پیرامون این جنایات طالبان و داعش هستند.

 

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала