دلیل قتل ملا منصور توسط یک فرد نزدیک به وی فاش شد

© AP Photo / Rahmat Gulدلیل قتل ملا منصور توسط یک فرد نزدیک به وی فاش شد
دلیل قتل ملا منصور توسط یک فرد نزدیک به وی فاش شد - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
یکی از افراد نزدیک به ملا منصور رهبر پیشین طالبان و از افراد حلقه درونی گروه طالبان گفته است که ملامنصور به دلیل مخالفت با سیاست‌های پاکستان کشته شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از شبکه تلویزیونی یک، این منبع به نیویارک تایمز گفته است که ملا منصور طرفدار صلح با دولت افغانستان بود و ده روز پیش از کشته شدنش به بزرگان و فرمانده طالبان گفته بود که نظریات شان را درباره گفتگوهای صلح با همدیگر شریک کنند.
به نقل از این مقام طالبان، ملا منصور در بسیاری موارد با پاکستان مخالف بود و پیشنهاد پاکستان برای قبول معاونیت سراج الدین حقانی را نیز رد کرده بود.
این فرد به شرط فاش نشدن نامش گفته است که قتل ملا منصور به گونه‌ مرموزی توسط پاکستان مهندسی شده بود و اسلام آباد دیگر بر او اعتماد نداشت و نمی‌خواست او درسطح رهبری طالبان باقی بماند.
به گفته‎ این فرمانده طالبان، حساب بانکی منصور توسط پاکستانی‌ها بسته شده و خلای بزرگ در روابط او با تمویل کننده‌گان مالی پاکستانی‌اش به وجود آمده بود.
او به روزنامه گفته است: "او می‌دانست که چیزی درحال وقوع است، و به همین دلیل به خانواده و فرماندهانش گفته بود متحد بمانند و به خواست‌های پاکستان تن ندهند".
نیویارک تایمزبه نقل از این مقام طالبان نگاشته است که ملا منصور در برابر بسیاری از خواست‌های پاکستانی‌ها ایستادگی می‌کرد؛ چنانچه او معاونیت سراج الدین حقانی فرد به شدت حمایت شده توسط آی اس آی را رد کرده بود.
او هم چنان برنامه پاکستان را برای انجام گفتگوهای صلح با دولت افغانستان رد کرده بود.
فرد نزدیک به ملا منصور گفته است: "پاکستان خواست‌های بسیار قوی از او داشت، اما منصور گفته بود شما نمی‌توانید برای انجام خواست‌های تان بر من فشار وارد کنید؛ من شورشگری را رهبری می‌کنم، تلفات را متحمل می‌شوم نمی‌توانید برمن فشار بیاورید".
درگزارش به نقل از آغاجان معتصم، میانجی و وزیر مالیه رژیم طالبان نگاشته شده است که ملا منصور به گفتگو با دولت افغانستان آماده بود و نمایندگان با صلاحیت را بارها به پاکستان فرستاده بود.
آغاجان معتصم گفته است: "ده روز پیش از آنکه ملا منصور کشته شود، او پیام را به بزرگان و فرماندهان‌اش فرستاده بود و از آنها خواسته بود نظریات شان را درباره گفتگوهای صلح با همدیگر شریک سازند".
به گفته‌ این مقام طالب، گرایش ملا منصور به ایران اغلب به هدف خارج کردن وابستگی طالبان از پاکستان بود. به گفته‌ی او، ۹۰درصد طالبان، پاکستان را در وضعیت ناهنجار افغانستان مقصر می‌دانند، اما نمی‌توانند کار انجام دهند، آنها می‌ترسند که به سرنوشت رهبران‌شان گرفتار نشوند.
جنرال عبدالرازق، فرمانده پولیس قندهار نیز به نیویارک تایمز گفته است که ملا منصور طرفدار صلح با دولت افغانستان بود اما ترس داشت توسط پاکستان ترور شود. او به اطرافیانش گفته بود که روابط‌ش با پاکستان خوب نیست و ممکن کشته شود. ملا منصور همچنان یک پاسپورت پاکستانی به نام جعلی محمد ولی داشت.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала