10 خودکشی وحشتناک جمعی در تاریخ بشریت

© REUTERS / Thomson Reuters Foundation / Nita Bhalla / 10 خودکشی وحشتناک جمعی در تاریخ بشریت
10 خودکشی وحشتناک جمعی در تاریخ بشریت - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
پیش از این اسپوتنیک در باره خودکشی جمعی شبه نظامیان «دولت اسلامی» گزارش داده بود.

هنگامیکه که سخن از خودکشی جمعی می آید، عمدتا این مساله به جوامع مذهبی و فرقه ها مربوط می گردد. اما در بعضی موارد مردم از ترس اسیر شدن در دست دشمن دست به خودکشی می زنند. اسپوتنیک 10 نوع از موارد خودکشی جمعی که اتفاق افتاده است را جمع آوری نموده است.
10. قلعه ماسادا، اسرائیل 
در سال 73 پیش از میلاد اعضای انجمن سیکاریف تصمیم گرفتند، پیش از اینکه به دست دشمن بیافتند، خودکشی کنند. آنها چون در قلعه ماساد در محاصره رومی ها بودند، نمی توانستند فرار کنند. دانشمندان دقیقا نمی دانند که این واقعه جایگاهی در تاریخ دارد یا خیر اما تاکنون این خودکشی جمعی سبب حیرت بسیار زیاد شده است.

عراق - اسپوتنیک افغانستان
خودکشی دسته جمعی عناصر انتحاری داعش

9. قلعه پیلنای، لیتوانی
قلعه پیلنای در پی خودکشی جمعی در سال 1336 معروف گشت. ارتش شوالیه با نشان توتن بر مدافعین قله که فکر می کردند دیگر امیدی برای مقابله با حملات دشمن نیست، عملا پیروز شد. آنها به جای اینکه تسلیم و اسیر شوند، قلعه را با تمام چیزهای که در آن بود سوختاندن و خودشان هم خودکشی کردند. نظر به اطلاعات تاریخی در آن زمان در قلعه نزدیک به 4000 هزار نفر زندگی می کردند که تمام آنها با مدافعان قلعه در آتش سوختند.
8. شهر دنپاسار، بالی
در سال 1906 وحشتناک ترین خودکشی جمعی در شهر دنپاسار در طی حمله هالندی ها اتفاق افتاد. در هنگام حمله به کاخ سلطنتی هالندی ها صدای طبل ها را که از داخل می رسید می توانستند بشنوند و دودی راکه از کاخ بلند می شد را ببینند. ناگهان آنها صفوف منظمی را دیدند که در راس آنها مهاراجا و روحانیون بودند که در سکوت واما از کاخ بیرون می شدند. هنگامیکه صفوف توقف کردند.
مهاراجا علامت داد و یکی از روحانیون اورا با چاقو کشت و دیگران همه آغاز به کشتن خود کردند. هالندی ها آنقدر حیرت زده بودند که به سوی صفوف آتش گشودند. در نتیجه بیش از هزاران نفر کشته شدند.
7. شهر دمین، آلمان
در سال 1945 براثر وحشت که علت آن نزدیک گردیدن ارتش شوروی بود در شهر دمین یک خودکشی جمعی روی داد. ساکنان شهر از شکنجه، تجاوز و اعدام می هراسیدند. پناهجویان که در شهر به همراه خانواده خود بدنبال پناهگاهی بودند تصمیم گرفتند با خودکشی به زندگی خود پایان دهند.
آنها خود را حلق آویز کردند، رگ خود را زدند، در رودخانه خود را غرق و یا خودسوزی کردند. در مجموع به این ترتیب 700-1000 نفر کشته شدند. پس از این حادثه حزب کمونیست آلمان شرقی به طور قانونی خودکشی را ممنوع کردند. اجساد تمامی کشته شدگان در کارهای دسته جمعی دفن شدند، که پس از آن هیچکس به این گورها رسیدگی نکرد.
6. جنبش مذهبی «دروازه های بهشت» ،کالیفرنیا 
فرقه «دروازه های بهشت» یک جنبش مذهبی امریکایی است، که اعضای آن براین باور بودند که زمین دوباره متولد می شود. در سال 1997 یک گروه از مردم با اعتقاد به اینکه در جایی نزدیک به زمین در فضا سفینه موجودات فضایی در پرواز است وباید به آن رسید و برای رسیدن به آن باید مرد و 39 نفر با نوشیدن معجونی از ودکا و فنوباربیتال در خانه بزرگ سفیدی که از پیش اجاره کرده بودند خودکشی کردند. همه یک شکل لباس پوشیده بودند در جیبهای آنها پولهای برابر و یکسان پیدا نمودند. زیر سر قربانیان کیسه هایی با اشیا داخل شان بود قتل ها در طی سه روز انجام شده بودند. به همین جهت بازماندگان پس از مرگ قربانیان آنجا را تمیز کردند و سپس خود نیز خودکشی کردند. در طی یک هفته 39 نفر خودکشی کردند. تمامی اینها تنها بخاطر آن بود که روح آنها به سفینه فضایی موجودات فضایی برسند.
5. فرقه جهانی «معبد خورشید»
در سال 1984 لوک ژوره و جوزف دی مامبو فرقه «معبد خورشید» را بنیان گذاری کردند و آغاز به آموزش پیروان خود نمودند، که زندگی یک توهم است. و پیروان فرقه می توانند دوباره متولد شوند و در سیاره دیگردر صور فلکی اکبر زندگی نمایند. دکتر ژوره و پیروانش بر این باور بودند، که آنها در زندگی گذشته یک شوالیه زائر بیت المقدس و تناسخ در کالبد عیسی مسیح دارد. در سال 1994 خودکشی جمعی شروع شد. ابتدا در دو روستا در سوییس پیروان فرقه بطور دسته جمعی خود را مسموم نمودند و به خود نیز شلیک کردند و همدیگر را خفه کردند. در سال 1995، 16جسد که در قالب ستاره خوابیده بودند، در فرانسه کشف شدند. در سال 1997 در کبک در یک خانه آتش سوزی رخ داد و پس از آن پولیس پنج جسد سوخته پیداکرد. خوشبختانه بچه ها زنده باقی مانده بودند. اما مست مواد مخدر بودند. در مجموع 74 نفر از پیروان فرقه «معبد خورشید» خودکشی کردند.
4. جزیره سایپان، جاپان (امپراتور بر صخره خودکشی)
در جون 1944 سربازان امریکایی بر جزیره سایپان پس از یک ماه محاصره ساکنان و مدافعان جزیره فرود آمدند. از ترس به اسارت درآمدن بنابر دستور امپراتور مردم جزیره تصمیم به خودکشی گرفتند تا به دست دشمن نیفتند. با بلندگو سربازان امریکایی جاپانی ها را آرام می کردند و به آنها غذا تعارف می کردند و اجازه خروج آزادانه از جزیره را دادند اما آنها بقدری وحشت زده بودند که تصمیم به پرش در دریا از روی صخره گرفته بودند. امروزه این صخره «صخره خودکشی» نامیده می شود. معلوم نیست که چند نفر در آن زمان کشته شدند اما می پندارند که حدود 10000 نفر کشته شده اند.
3. کلیسای «جنبش احیای ده فرمان خدا» ، اوگاندا 
این جنبش مذهبی در سالهای 1980 در اوگاندا توسط سه نفر بنیان نهاده شد که می گفتند مریم مقدس بر آنها ظاهر شده و گفته است که آنها باید بروند و موعظه کنند. پیروان فرقه اعتقاد داشتند که پایان دنیا 17 مارچ سال 2000 خواهد بود. در روز معین شده بیش از500 نفر درکلیسا جمع شدند و دعا کردند و آواز خواندند و گوشت کباب شده گاو را نوش جان نمودند. پس از مدتی ساختمان کلیسا منفجر شد و همه کشته شدند. بعد از آن در خانه هایشان اجساد تعدادی دیگر از پیروان جنبش یافت شد. امروزه هنوز جای بحث است که آیا این اتفاق خودکشی جمعی و یا کلا اینکه قتل عام بوده است.

2. تراژدی در واکو، تگزاس
در پی محاصره یک مرتع پرورش احشام که متعلق به فرقه « شاخه داوود» توسط نیروهای فدرال ایالت متحده امریکا ، 76 نفر کشته شدند.
پولیس امریکا قصد داشت مراتع را از وجود اسلحه غیرقانونی بازرسی کند اما در نتیجه تیراندازی چهارنفر از مامور پولیس و شش نفراز پیروان فرقه کشته شدند. پس از آن دراین حادثه پولیس اف بی آی مداخله می نماید. محاصره 51 روز به طول می کشد. پس از آن ماموران اف بی آی تصمیم به انجام یک حمله با گاز می گیرند. در زمان حمله خانه شروع به آتش گرفتن می کند و 76 نفر در آتش سوختند. تاکنون مشخص نشده است که چه کسی خانه را به آتش کشید اما سازمانهای رسمی براین باورند که خود پیروان اقدام به آتش زدن خانه ودر نتیجه سبب مرگ خود شده اند.
1. فرقه «معبد مردم» ،جانزتاون
در جانزتاون یکی از وحشتناک ترین خودکشی های جمعی اتفاق افتاده است، در این حادثه 913 تن از پیروان فرقه محلی سم خوردند. مریدان فرقه ای که توسط جیم جونس بنیان نهاده شد در ابتدا با یک هدف والا جمع شدند تا به نیازمندان کمک کنند. اما به تدریج پیروان این فرقه شروع به تحلیل های روانشناسانه نمودند و پس از قتل نماینده کنگره توسط مریدان فرقه، رهبران فرقه بر اعضای فرقه ترس القاء نمودند و آنها را بسوی خودکشی سوق دادند. در این حادثه 913 نفر منجمله 276 بچه سم خوردند. جونس با شلیک یک گلوله در سر کشته شد. تا به حال مشخص نشده که این یک خودکشی جمعی و یا قتل عام بوده است.     

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала