تاکید نمایندگان پارلمان بر معرفی نامزد وزیران جدید

© AP Photo / Rahmat Gulتاکید نمایندگان پارلمان بر معرفی نامزد وزیران جدید
تاکید نمایندگان پارلمان بر معرفی نامزد وزیران جدید - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
در حال حاضر بیش از ده وزارت خانه و نیز شماری از نهادهای دیگر در حکومت، توسط سرپرستان اداره می‎شوند- روندی که به باور بسیاری‎ها، چالش‎های جدی را برای حکومت داری مؤثر، ایجاد کرده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، اعضای مجلس نماینده‏ گان از حکومت می‎خواهند که هر چه زودتر نامزد وزیران تازه را برای احراز کرسی‎های وزارت‎های که با سرپرست اداره می‎شود، برای اخذ رأی به مجلس نماینده‏ گان معرفی کند.
عبدالروف ابراهیمی، رییس مجلس نماینده‎گان، حکومت را در این زمینه به بی پروایی و قانون شکنی متهم می‎سازد و می‎گوید که ادامۀ این روند، کشور را بیشتر با بحران مواجه می ‏سازد.
به گفته وی، «تعدادی از اعضای کابینه را به حیث سرپرست، بر خلاف قانون اجرأت اداری شان را در اختیار خود دارند. سه تن از اعضای ستره محکمه نیز دورۀ خدمت شان تکمیل شده است و برای فعلأ به حیث سرپرست امور قضایی افغانستان را روی دست دارند و هم چنان رییس سره میاشت بیش از یک سال می‎شود که هنوز سرپرست است؛ این ‏همه خلاف قانون است.»
در همین حال، فوزیه کوفی، یک عضو مجلس نماینده گان تأکید دارد که باید پیش از رفتن نماینده‎گان به رخصتی‎ تابستانی، موضوع سر پرستی‎ها در حکومت را نهایی شود.
وی می‎افزاید: «من نمی‎دانم که چرا باید کمک کنیم به نقض قانونی که خود مان تصویب کرده ایم؛ این موضوع چرا شامل آجندا نمی‎شود، من پیش نهادم به جناب رئیس ماین است مجلس نمایندگان این است که هر چه زود تر- قبل از این که ما به رخصتی‏ها برویم- موضوع رأی دهی به وزیران را نهایی بسازیم.»
این انتقادها درحالی است که سرپرست وزارت وزارت تحصیلات عالی روز شنبه گذشته به گونۀ رسمی کارش را در این وزارت آغاز کرد.
قابل ذکر است ، پیش از این، حکومت چهار نامزد وزیر را از بهر گرفتن رأی اعتماد به مجلس نماینده گان معرفی کرد، اما اعضای مجلس نماینده گان این نامزد وزیران نپذیرفتند و از حکومت خواستند که تمامی نامزد وزیران تازه را به یک باره‏گی معرفی کند.
با این هم، مجلس تا دو هفتۀ دیگر به رخصتی ‏های تابستانی خواهد رفت و اگر حکومت نامزد وزیران تازه را تا دو هفته دیگر معرفی نکند، سرپرستی‏ها در حکومت چند ماه دیگر نیز به درازا خواهد کشید.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала