واکنش اتحادیه اروپا به اظهارات عبدالباری جهانی مبنی بر موجودیت فساد در پارلمان افغانستان

© AP Photo / Rahmat Gulواکنش اتحادیه اروپا به اظهارات عبدالباری جهانی مبنی بر موجودیت فساد در پارلمان افغانستان
واکنش اتحادیه اروپا به اظهارات عبدالباری جهانی مبنی بر موجودیت فساد در پارلمان افغانستان - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
اتحادیه اروپا در واکنش به اظهارات اخیر«عبدالباری جهانی» مبنی بر اینکه تعدادی از نمایندگان پارلمان برای صدور رای اعتماد به وزرا از آنها درخواست رشوه می‌کنند، خواستار رسیدگی فوری حکومت به این موضوع شده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، نمایندگی اتحادیه اروپا در افغانستان در واکنش به اتهامات اخیر مبنی بر موجودیت فساد در پارلمان از حکومت افغانستان خواسته است تا به این موضوع رسیدگی کند.
«عبدالباری جهانی» وزیر سابق اطلاعات و فرهنگ افغانستان اخیرا مدعی شد که «ظاهر قدیر» معاون سابق مجلس و عضو فعلی پارلمان دو سال قبل در مهمانی به او و سایر نامزد وزرا گفته است که بدون پرداخت پول نمی‌توانند از مجلس رای اعتماد کسب کنند.
وی در ادامه افزود این مراسم مهانی در منطقه «شیرپور» در منزل ظاهر قدیر برگزار شده بود و ظاهر قدیر از آنها در خواست 5 تا 10 هزار دلار در ازای رای اعتماد هر نماینده افغان کرده بود.
این در حالی است که ظاهر قدیر نماینده ننگرهار در پارلمان این ادعای عبدالباری جهانی را بی‌اساس خوانده و تاکید کرد: «در صورتی که عبدالباری در قول خود صادق می‌بود، یک سال بعد از کناره‌گیری نه بلکه می‌توانست این موضوع قبل از این مطرح کند.»
از سویی هم ظاهر قدیر از چهره‌های منتقد حکومت و به‌ویژه سیاست‌های واشنگتن در افغانستان محسوب می‌شود که شورای امنیت و نیروهای آمریکایی را همواره به همکاری با گروه داعش در شرق افغانستان متهم کرده است.
«عبدالقادر زازی» منشی هیئت اداری پارلمان افغانستان در واکنش به این اتهامات از عبدالباری جهانی خواستار ارائه شواهد و مدارک شده است و هیئت اداری پارلمان نیز تاکید کرده که بدون ارائه شواهد اجازه تحقیقات در این مورد ممکن نخواهد بود.
منشی هیئت پارلمان در ادامه افزود: تا زمانی که شواهد در این مورد به نهادهای قضایی سپرده نشده باشد بررسی و تحقیق از نمایندگان افغانستان صورت نخواهد گرفت.
این در حالی است که قبل از این نیز برخی از نمایندگان افغان به موجودیت فساد در پارلمان اذعان کرده بودند.

 

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала