آیا آمریکا می‌تواند در ایجاد صلح افغانستان موثر باشد؟

© AP Photo / Abdul Khaliq / In this July 24, 2016 file photo, a US military personal stands guard during a graduation ceremony for Afghan troops, in Lashkargah, capital of southern Helmand province, Afghanistan.
In this July 24, 2016 file photo, a US military personal stands guard during a graduation ceremony for Afghan troops, in Lashkargah, capital of southern Helmand province, Afghanistan. - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
نشنال اینترست: مقاومت در برابر دولت مرکزی ناکارآمد، فساد گسترده و سوء استفاده پولیس محلی، افغانستان را تضعیف کرده است و هزاران نظامی آمریکایی در سال‌های گذشته نیز در جنگ این کشور پیروز نشدند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از "نشنال اینترست"، در حالی که دولت آمریکا بررسی اعزام نیروهای بیشتر به افغانستان را روی دست دارد، مسئله اصلی این است که واشنگتن برای دستیابی به چه نتیجه سیاسی تلاش می‌کند؟ زیرا نیروی نظامی تنها به عنوان ابزاری برای دستیابی به اهداف سیاسی مفید هستند.
جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا نیز در کنگره بیان کرد که اعزام نیروهای جدید به افغانستان با هدف تقویت توانایی‌های نیروی هوایی آمریکا و تقویت ماموریت آموزش و مشاوره به نیروهای امنیتی افغان است.
حالا این پرسش مطرح می‌شود که این طرح چقدر واقعگرایانه است، در حالی که در فاصله سال 2010 تا 2011، حدود 100 هزار نظامی آمریکایی در افغانستان حضور داشتند اما موفق به پیروزی در جنگ افغانستان نشدند.
گسترش حضور نظامی آمریکا تنها در صورتی درست است که این حضور بخشی از استراتژی سیاسی واقع‌ گرایانه ‌ای باشد که ثبات افغانستان و منطقه را در پی داشته باشد و از پیروزی طالبان و داعش در افغانستان نیز جلوگیری کند.
این در حالی است که طالبان این روزها به شدت در پی گسترش حضور و نفوذ خود در مناطق بیشتری از افغانستان است. این گروه که کاملا بر 34 منطقه از 400 منطقه افغانستان کنترل دارد، در 167 منطقه به درگیری شدید با حکومت افغانستان مشغول است و برای کنترل بر 52 منطقه دیگر نیز تلاش می‌کند.
سر دبیر «لانگ وار ژورنال» نیز چندی قبل گفته بود که گرچه طالبان بارها درباره دستاوردهای خود اغراق کرده است اما گزارش‌های «جان سپکو» سربازرس ویژه آمریکا در امور بازسازی افغانستان این ادعاهای طالبان را تایید می ‌کند.
این در حالی است که مقاومت در برابر حکومت مرکزی ناکارآمد، فساد گسترده و سوءاستفاده پولیس محلی و شبه ‌نظامیان موافق دولت، نظام افغانستان را تضعیف کرده است.
جنرال ماتیس نیز در کنگره در پاسخ به انتقادهای «جان مک کین» رئیس کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا تصریح کرد که استراتژی جدید وی برای پیروزی در افغانستان بنا نهاده شده است.
با این حال، در نبود تغییرات کافی در حوزه حکومت داری خوب، بعید به نظر می‌ رسد که دولت کنونی افغانستان قادر به پیروزی نظامی و یا سیاسی باشد.
در ادامه یادداشت نویسنده آمده است که افزایش حضور نظامیان آمریکایی در افغانستان باید با هدف تثبیت بنای سیاسی برای کسب نتیجه مطلوب باشد.
اول باید گفت که موفقیت با چیزی آغاز خواهد شد که قابل دستیابی باشد. حکومت افغانستان قادر نخواهد بود تا تمام کشور را تحت کنترل داشته باشد. حکومت باید برای تحت کنترل درآوردن مناطقی تلاش کند که قادر به دفاع از آن و یا جلوگیری از پیروزی طالبان در آن مناطق است و اولویت نیز باید با مناطق پرجمیعت باشد.
این هدف همچنین باید به روشنی به اطلاع افغان‌ها، طالبان، پاکستان و کشورهای همسایه افغانستان برسد. حمایت جدید آمریکا از افغانستان باید با هدف تقویت ارتش افغانستان انجام شود.
برخی تصور می‌کنند که احتمال پیروزی در افغانستان بسیار ضعیف است، زیرا اگر طالبان متوجه شود که دست بالا را دارد حاضر به مذاکره نخواهد شد. با این حال، این رویکرد ممکن است کسب نتیجه سیاسی مثبت را ناممکن کند.
دوم اینکه آمریکا باید با قدرت بیان کند که این کشور به توافق امنیتی افغانستان-آمریکا برای جلوگیری از پیروزی طالبان متعهد است.
در نهایت نیز حکومت افغانستان باید از زمانی که حمایت آمریکا برای آنها فراهم می‌شود، استفاده کند تا با حریفان سیاسی آشتی کرده و به ثبات اقتصاد در این کشور کمک کند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала