افغانستان دارای پارلمان ضعیف و نمایندگان بی خبر از قوانین است

© AFP 2023 / Bernd Von Jutrczenkaافغانستان دارای پارلمان ضعیف و نمایندگان بی خبر از قوانین است
افغانستان دارای پارلمان ضعیف و نمایندگان بی خبر از قوانین است - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
توماس کونیگس نماینده پارلمان آلمان از حزب «سبز» این کشور در یک برنامه تلویزیونی گفت: مردم به پارلمان افغانستان اعتماد ندارند زیرا از ضعیف ‌ترین نهادها در این کشور است حتی برخی از آنها قوانین کشورشان را نیز نمی‌دانند.

به گزرش خبرگزاری اسپوتنیک به نقل از تسنیم، «توماس کونیگس» نماینده پارلمان آلمان و از اعضای حزب سبز این کشور در یک برنامه تلویزیونی درباره وضعیت کنونی افغانستان اعلام کرد که پارلمان افغانستان و شورای ولایتی در این کشور از ضعیف ترین نهادهای دولتی در افغانستان است.
این نماینده آلمانی که در اظهاراتش که در فضای مجازی نیز منتشر شده است از عملکرد نمایندگان افغان و عدم آگهی آنها از قوانین و وظایف ‌شان در نمایندگی از مردم این کشور انتقاد کرده است.
وی اظهارداشت: اگر پارلمان افغانستان را با پارلمان سایر کشورها مقایسه کنیم شاهد تفاوت‌ های بسیاری خواهیم بود.
کونیگس افزود: آلمان و سایر کشورهای غربی از ابتدای شکل‌ گیری این حکومت به توانایی نهاد های دولتی و بویژه پارلمان شک داشته‌ اند.
نماینده آلمانی با بیان اینکه نمایندگان افغان صلاحیت‌ های قانونی خود را نمی‌دانند از پارلمان افغانستان به عنوان ضعیف ‌ترین نهاد دولتی در افغانستان یاد کرد.
وی تاکید کرد: با وجود صلاحیت ‌هایی که کشورهای غربی برای پارلمان در افغانستان در نظر گرفته بودند اما این نهاد صلاحیت‌های خود را در مقابله با ریاست جمهوری این کشور از دست داده و در مواجهه با رئیس‌جمهور افغانستان همواره بازنده است.
به گفته این نماینده آلمانی، پارلمان افغانستان جایگاه قانونی خود را درک نکرده و در صورت بروز هر مشکلی تنها به مخاطب قرار دادن رئیس جمهور اکتفا می‌کند و به حل مشکلات نمی ‌پردازد.
کونیگس گفت: ما و سایر کشورهای غربی تلاش کرده‌ ایم تا از طریق ارتباط و به اشتراک گذاشتن تجربیات خود ظرفیت پارلمان افغانستان را ارتقا دهیم، اما در تحقق این امر شکست خورده‌ ایم.
وی درباره شوراهای ولایتی نیز گفت: این شوراها از وضعیت مشابهی برخوردارند، زیرا مردم به این شوراها نیز اعتمادی ندارند.
توماس کونیگس قبل از این به عنوان فرستاده ویژه سازمان ملل در امور افغانستان در دوران ریاست جمهوری حامدکرزی نیز فعالیت کرده است.
حزب سبز در دوران تشکیل حکومت افغانستان در سال ‌های 2000 و 2001 میلادی تلاش کرد تا «ظاهرشاه» پادشاه سابق افغانستان را دوباره در راس قدرت در افغانستان قرار دهد.

 

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала