خطرات آینده عربستان برای آمریکا

© wikipedia / Sent via OTRSمحمد بن سلمان بن عبد العزيز آل سعود
محمد بن سلمان بن عبد العزيز آل سعود - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
جمعیت بالای خاندان سلطنتی در عربستان سعودی خطر انشقاق را بالا برده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از شفقنا ، یکی از مهم ترین و در عین حال حساسترین موضوعات بحث جانشینی است. عبدالعزیز بن سعود، بنیانگذار پادشاهی سعودی شیوه جانشینی عجیبی را پایه گذاری کرد، به این معنا که پس از مرگش تاج و تخت به فرزند ارشدش می رسید اما پس از وی جانشینی از برادر به برادر "فرزندان عبدالعزیز" می رسد. از آنجا که وی بیش از سی فرزند پسر داشت این روند می توانست مدت ها ادامه پیدا کند. اما همه می دانستند که روزگاری خاندان سلطنتی از فرزندان عبدالعزیز خالی خواهد شد و تاج و تخت به نسل بعدی می رسد. پسران و نواسه های عبدالعزیز مطمئنا دیدگاه ها و ترجیح های متفاوتی در خصوص اینکه چه کسی در نسل بعد می بایست عهده دار این سمت شود داشته اند.
ملک سلمان، شاه سالخورده، که آشکارا از تحلیل قوه ذهنی رنج می برد، به اقدامی انحصاری و ترسناک دست زد که در امتداد اقدامات دیگرش در چند سال اخیر است. او پسر محبوب خود، محمد بن سلمان را به عنوان جانشین تخت و تاج برگزید. این دومین بار است که ملک سلمان ولیعهد را کنار می گذارد تا راه برای محمد بن سلمان باز شود. قربانی نخست برادر ناتنی وی، مقرن بن عبدالعزیز بود. قربانی دوم برادرزاده اش محمد بن نایف، که همچنین سمت خود در وزارت داخله را از دست داد. اقدام سلمان به نفع خودش بوده است، محمد بن سلمان نیز از جناح سدیری های خاندان سلطنتی است.
ابراز علاقه اعضای خاندان به تغییرات جدید در حقیقت دست نزدن به هرگونه اقدامی است که ممکن است امتیازات فوق العاده و ثروت شخصی آن ها را به خطر بیندازد.
اما مطمئنا این پرسش از ذهن بسیاری از اعضای خاندان سلطنتی می گذرد: با این همه فرزند و نواسه های که عبدالعزیز بر جا گذاشته، چرا سلمان باید فرزند محبوب خود را به عنوان ولیعهد انتخاب کند؟
این طور نیست که سابقه شاهزاده محمد باعث شده باشد وی به عنوان ولیعهد انتخاب شود. مهم ترین و متمایز ترین ابتکار عمل محمد بن سلمان پس از آنکه به قدرتی خارق العاده دست یافت جنگ در یمن است که یک فاجعه بوده است. ستیزه گری و تخاصمی که شاهزاده محمد در قبال ایران و قطر نشان داده است، می تواند بر بدبختی های خاورمیانه بیفزاید.
همچنین باید دید آیا او می تواند شیوه های کار آمدی پیدا کند که پستان نفت را از دهان جامعه مفت خور بیرون کشد و نارضایتی هایی که از قبل آن به پا می خیزد را مدیریت کند.
جنبه منفی ماجرا برای ایالات متحده صرفا این نیست که در شخصیت محمد بن سلمان نمی توان مدیر و شریکی مدبر و باتجربه جستجو کرد. جنبه منفی در این است که چطور بهره برداری سلمان از قدرت به نفع حلقه نزدیک به خودش، هیچ کاری در کاهش مخاطرات انجام نداده و بلکه آن ها را افزایش داده است و یک روز می بینیم که عربستان سعودی شریک باثباتی که فکر می کردیم در خلیج فارس داریم نیست.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала