هشت نکته درباره ولیعهدی پسر 31 ساله شاه عربستان

© REUTERS / HANDOUT / هشت نکته درباره ولیعدی پسر 31 ساله شاه عربستان
هشت نکته درباره ولیعدی پسر 31 ساله شاه عربستان - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
عربستان در انتظار پادشاهی 31 ساله است و شاهد تغییرات ملموسی در آینده نزدیک خواهد بود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از نامه  نیوز، پادشاه عربستان روند 85 ساله نحوه به قدرت رسیدن افراد در این کشور را برهم زد و پسرش را با یک پله ارتقا به ولیعهدی خود انتخاب کرد، کسی که برخلاف دو سال گذشته اکنون به فردی شناخته شده در عربستان و خارج از این کشور تبدیل شده است.
در نخستین ساعات روز چهارشنبه، کمیته جانشینی عربستان، نشستی را در کاخ صفا در مکه برگزار کردند و 31 نفر از 43 عضو این کمیته رای به ولیعهدی محمد بن سلمان دادند، پسری که اکنون در 31 سالگی خود را برای جانشینی پدر 81 ساله و به پادشاهی رسیدن در عربستان آماده می کند.
1- با این تصمیم  محمد بن سلمان 31 ساله به سمت ولایتعهدی انتخاب و در نتیجه آن محمد بن نایف ولیعهد سابق از مقام ولایتعهدی و وزارت داخله عربستان برکنار شد. اقدامی که بر خلاف وصیت  عبدالعزیز بن عبدالرحمن بن فیصل موسس سلسله آل سعود، محسوب می شود، وی وصیت کرده بود فرزندانش پس از فوت او به صورت زنجیره ای و بر اساس سن و سال به مقام پادشاهی برسند.
2- محمد بن سلمان فارغ‌التحصیل رشته حقوق و علوم سیاسی از پوهنتون ملک سعود ریاض است. گفته می شود که او جزو ده محصل برتر در کشور عربستان سعودی بوده است. وی ازدواج کرده و دارای 4 فرزند است.
3- محمد بن سلمان جوانترین وزیر دفاع جهان محسوب می شود و در صورت اینکه وی در چند سال آینده به پادشاهی عربستان برسد جوان ترین پادشاه تاریخ این کشور نیز خواهد بود.
4-  تحلیلگران محمد بن سلمان را یک تکنوکرات می دانند که در حال ساخت اقتصاد عربستان بدون وابستگی به صنعت نفت است، محمد بن سلمان به داشتن روحیه تهاجمی و بلندپروازانه شهرت دارد. یک تحلیلگر سعودی درباره او می گوید: این پسر تماماً تغییر است، کسی که جاه طلبی های بزرگی دارد و به دنبال آن است تا تفکر غربی را در عربستان سعودی اعمال کند.

5- محمد بن سلمان که تا پیش از اینکه پدرش به پادشاهی برسد فرد ناشناخته ای بود پس از مرگ ملک عبدالله و به پادشاهی رسیدن ملک سلمان در کنار پدرش سمت های مهمی را در عربستان برعهده گرفت، وی علاوه بر اینکه اکنون وزیر دفاع این کشور است سمت های مهم دیگری چون مشاور ویژه سلمان بن عبد العزیز، مشاور و ناظر ویژه بر دفتر امور ولیعهد، رییس دیوان ولیعهد و مشاور ویژه، مشاور ویژه امیر منطقه ریاض و… را نیز برعهده دارد.
6-  محمد بن سلمان اگرچه تنها 2 سال است که به طور جدی وارد عرصه سیاست در عربستان شده است اما طی همین 2 سال نشان داد که بی تجربگی و گرفتن تصمیمات بدون پشتوانه سیاسی و عجولانه از ویژگی های بارز شخصیتی وی محسوب می شود. تصمیم حمله به یمن و محاصره قطر را می توان از جمله این تصمیمات محمد بن سلمان نام برد.
7- عربستان در دوران محمد بن سلمان و پدرش شاهد تغییر لحن قابل توجهی نسبت به ایران بود، ریاض که تا پیش از این به داشتن سیاست های محافظه کارانه بر اساس حسن همجواری و برادری در قبال ایران و دیگر کشورهای منطقه شناخته می شد، پس از پادشاهی جدید سیاست و لحن خود را در قبال ایران به طور قابل توجهی تغییر داد و سیاست های تهاجمی را در پیش گرفت.
8- محمد بن سلمان تاکنون 2 مرتبه به امریکا سفر کرده و با مقامات این کشور دیدار و گفت و گو کرده است، وی در دو سال اخیر به کشورهای مختلف جهان سفر و با سیاستمداران فعالان اقتصادی دیدار کرد. در جون سال 2016 محمد بن سلمان با مارک زاکربرگ بنیان گذار فیس بوک دیدار کرد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала