کودتا در خاندان سعودی!

© AFP 2023 / FAYEZ NURELDINEکودتا در خاندان سعودی!
کودتا در خاندان سعودی! - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
ملک سلمان بن عبدالعزیز در کودتایی نرم محمد بن نایف ولی عهد خود را از تمامی سماتش برکنار و محمد بن سلمان را ولی‌عهد و جانشین خود کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری تسنیم، ملک سلمان بن عبدالعزیز در کودتایی نرم محمد بن نایف ولی‌عهد خود را از تمامی مناصب خود برکنار و محمد بن سلمان را ولیعهد و جانشین خود کرد.
ملک سلمان بعد از به قدرت رسیدن تغییرات گسترده‌ای را در کابینه سعودی انجام داده بود که بر اساس آن ابتدا مقرن بن عبدالعزیز را از سمت ولایت‌عهدی برکنار کرد و محمد بن نایف را ولی‌عهد و پسر خود را به عنوان جانشین ولی‌عهد سعودی منصوب کرد.
از همان ابتدای به قدرت رسیدن مشخص بود که پادشاه عربستان قصد دارد فرزند خود را به قدرت برساند و در این مدت هم سعی کرد این کار را به تدریج و بدون شوک قبلی به جامعه سعودی انجام دهد.
وی ابتدا سِمَت وزارت دفاع که یک پست کلیدی است را به همراه جانشینِ ولی‌عهدی را به وی سپرد تا مقدمات لازم را برای به قدرت رساندن وی فراهم کند.
در این مدت جانشین ولی‌عهد سعی کرد که محمد نایف را به حاشیه براند و وی را از تمامی دیدارها و مراسم حکومتی حذف کند به طوری که وی بود که ابتدا سران کشورهای دیگر را به حضور می‌پذیرفت و حتی در این مدت قدرت کار دستگاه دیپلماسی سعودی نیز عملا در دست محمد بن سلمان بود و وی بود که در دیدار از آمریکا و ملاقات با رئیس جمهوری و دیگر مقامات این کشور خود را نفر اول این کشور معرفی کرد و بدین ترتیب توانست در این مدت از خود چهره‌ای مقتدر نشان دهد.
محمد بن سلمان بعد از به قدرت رسیدن، جنگ در یمن را به راه انداخت و سعی کرد که در سیاست خارجی به جای تعامل راه تقابل را در پیش بگیرد.
وی همچنین در سیاست خارجی راه تقابل با جمهوری اسلامی را در پیش قرار گرفت و حتی در اظهار نظر اخیر خود ادعا کرده بود که جنگ را به داخل ایران می‌کشاند.
در دوران پسر شاه سعودی نیز روابط این کشور با متحدانش از جمله قطر بحرانی شد و این کشور به همراه امارات، بحرین و مصر روابط با دوحه را قطع و این کشور را تحریم اقتصادی کردند.
در واقع می توان گفت که ماجراجویی در سیاست خارجی، تقابل مستقیم با ایران، مداخله نظامی در یمن و تحریم اقتصادی قطر از اقدامات ولی‌عهد جدید سعودی طی این چند سال گذشته است.
به نظر می رسد که با انتخاب محمد بن سلمان این کشور به سمت ماجراجویی بیشتری در منطقه حرکت کند و این احتمال وجود دارد که به زودی به دلیل کهولت سن و نیز بیماری ملک سلمان که گفته می‌شود از بیماری آلزایمر رنج می‌برد، پادشاه عربستان به نفع پسرش محمد بن‌سلمان از قدرت کناره‌گیری کند و راه را برای به قدرت رسیدن و پادشاهی وی بر این کشور فراهم کند.

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала