نیویورک تایمز: حمایت حکومت افغانستان از گروه انشعابی «ملا رسول» علیه طالبان

© Photo / commons.wikimedia.org / نیویورک تایمز: حمایت حکومت افغانستان از گروه انشعابی «ملا رسول» علیه طالبان
نیویورک تایمز: حمایت حکومت افغانستان از گروه انشعابی «ملا رسول» علیه طالبان - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
روزنامه امریکایی به نقل از یک مقام پلیس افغانستان اعلام کرد که اداره امنیت ملی این کشور از جنگجویان شاخه انشعابی «ملا رسول» حمایت مالی می‌کند تا از این گروه علیه طالبان استفاده کند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری تسنیم، نیویورک تایمز می نویسد، جنگ بین طالبان و شاخه‌ انشعابی ملارسول موضوع جدیدی نیست، اما حالا حکومت افغانستان با رویکرد «دشمن، دشمن تو، دوست توست» در این درگیری‌ها از شاخه‌های انشعابی علیه طالبان استفاده می‌کند.

نیویورک تایمز در ادامه می‌نویسد: "در ماه‌های اخیر، حکومت افغانستان به صورت چراغ خاموش با حمایت‌های تسلیحاتی، ارائه مسیر امن و حمایت‌های اطلاعاتی، از شاخه انشعابی ملارسول علیه گروه طالبان حمایت کرده است."

نتیجه این حمایت‌ها چندین پیروزی در مناطقی است که پیش از این حکومت با شکست‌های متعددی روبرو شده بود؛ به ویژه در هلمند که طالبان هنوز 90 درصد از مناطق آن را تحت کنترل خود دارد.

جنگجویان شاخه انشعابی طالبان حامیان «ملا محمد رسول» هستند که پس از مرگ «ملا محمد عمر» رهبر سابق طالبان، شاخه انشعابی خود را تشکیل دادند.

درگیری‌های بین شاخه انشعابی ملارسول و گروه طالبان در هفته گذشته زمانی آغاز شد که طالبان به یکی از پایگاه‌های این شاخه انشعابی در شهرستان «گرشک» ولایت هلمند است حمله کردند.

«حمیدالله افغان» یکی از مقامات پلیس محلی درباره این درگیری‌ها گفت که دربرخورد کامیون حاوی مواد منفجره به پایگاه طالبان انشعابی، که راننده آن نیز یک عامل انتحاری بود، 11 جنگجوی آنان کشته شدند.

وی در ادامه گفت که پس از این حمله، مقامات پلیس مجروحان شاخه انشعابی طالبان را به شفاخانه لشکرگاه منتقل کردند.

از سوی دیگر، «قاری یوسف احمدی» سخنگوی طالبان در جنوب افغانستان گفت: "گروهی که آنها در گرشک مورد حمله قرار دادند، یگانی تجهیز شده و آموزش دیده توسط امنیت ملی افغانستان بود."

وی تصریح کرد: "گروهی که با آن جنگیده‌اند هیچ ارتباطی با طالبان نداشته است."

این در حالی است که «ملا عبدالمنان نیازی» سخنگوی شاخه انشعابی ملارسول می گوید: "حکومت افغانستان هیچ نوع حمایت از ما نکرده و گروه ما جریانی خود جوش است که به خاطر خشم و نفرت علیه گروه طالبان به وجود آمده است."

وی در ادامه اظهار داشت که این گروه علیه طالبان در «غور» و «فراه» نیز جنگیده است.

ملا نیازی افزود  ما به ساکنین این ولایات گفتیم که به طالبان اجازه ندهند در روستای آنان اقامت کنند و در صورت مشاهده خانه‌های آنان سوزانده خواهد شد.

مقامات حکومتی در هلمند نیز هرگونه حمایت از شاخه انشعابی را تکذیب می‌کنند، اما چندین نفر از مقامات پلیس محلی تصدیق کرده‌اند که حکومت بعد از درگیری‌های هفته گذشته مجروحان شاخه انشعابی را به شفاخانه منتقل کرده است.

این در حالی است که یکی از مقامات پلیس مرزی که به شرط فاش نشدن نامش گفت که میان نیروهایی که از ورودی‌های «لشکرگاه» حمایت می‌کنند، یگانی از شاخه انشعابی وجود دارد که توسط اداره امنیت ملی افغانستان آموزش دیده و تجهیز شده است.

وی افزود که امنیت ملی افغانستان به این جنگجویان ماهیانه مبلغی به ارزش 150 تا 300 دلار حقوق پرداخت می‌کند و آنها را با غذا، سلاح و وسایل نقلیه نیز تجهیز کرده است.

طالبان نیز ابراز نگرانی می‌کنند که جنگجویان شاخه انشعابی که مانند دیگر طالبان لباس می‌پوشند و ظاهری مشابه آنان دارند، ممکن است به گروه آنان نفوذ کرده باشند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала