جایگزین ابوبکر البغدادی که خواهد شد؟

© East News / Balkis Pressابوبکر البغدادی
ابوبکر البغدادی - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
از چند روز بدینسو، خبر های در مورد مرگ ابوبکر البغدادی، سرکرده داعش در یک حمله هوایی در حومه رقه در برخی نشریات خارجی و به ویژه انگلیسی زبان منتشر شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تابناک، مقامات روسی تأیید کردند در حمله هوایی که از سوی نیروی هوایی روسیه صورت گرفته بوده است، احتمالا ابوبکر البغدادی به هلاکت رسیده؛ هرچند لاوروف بیان کرده که همچنان پیگیر صحت این موضوع از کانال های مختلف هستند.
اکنون مرگ ابوبکر البغدادی که قبل از این نیز چندین بار خبر آن منتشر و بعدا تکذیب شد، صورتی جدی تر به خود گرفته است. وزیر دفاع روسیه تأیید کرده است که البغدادی در حمله هوایی روز 28 می ـ که یک جلسه رده بالا از سران داعش که در میان آنها ابوبکر البغدادی نیز حضور داشته را هدف گرفته ـ به هلاکت رسیده است؛ جلسه ای که ظاهرا در مورد چگونگی خروج نیروهای داعش از رقه به سمت مسیر موسوم به «راهروی جنوبی» به سمت دیر الزور بوده است.
در میان بیش از 30 فرمانده ارشد و 300 سرباز داعشی که در این حمله هوایی به هلاکت رسیده اند، فرماندهان و مقامات رده بالایی از داعش همچون ابو الحاج المصری، امیر ابراهیم النائف فرمانده بخش مهمی از رقه و همچنین فرمانده ارشد امنیتی داعش سلیمان السواح حضور داشته اند.
هرچند ابوبوکر البغدادی تا کنون رسما هیچ جانشینی برای خود تعیین نکرده است، دو تن از افراد بسیار نزدیک به وی ـ که احتمال جانشینی آنها وجود داشته ـ عبارتند از: ایاد العبیدی، وزیر دفاع وی و ایاد الجمیلی که امنیت وی را بر عهده داشته. گفته می شود، الجمیلی طی یک حمله هوایی در ماه آوریل در مرز سوریه و عراق به هلاکت رسیده است.
در نتیجه می توان حدس زد که هم اکنون محتمل ترین گزینه برای جانشینی ابوبکر البغدادی، العبیدی است. هر دو العبیدی و الجمیلی پیش از این به عنوان افسران امنیتی در دوران صدام حسین و در رژیم بعثی وی خدمت کرده اند و از العبیدی به عنوان معاون اول البغدادی نیز یاد شده است.
البته گفتنی است، ایالات متحده آمریکا و پنتاگون تا کنون نه مرگ الجمیلی و نه مرگ البغدادی را تأیید نکرده اند. رسانه های جریان اصلی در ایالات متحده با اشاره به انتشار گزارش های قبلی در مورد مرگ البغدادی بر این باور هستند که وی هنوز هم زنده بوده و به همراه دو تن از بادیگاردهای خود در بیابان های مرز رقه و موصل آواره است.
اما آنچه مهم است اینکه حتی در صورت تأیید نهایی گزارش روس ها و گزارش های تأیید شده از سوی خود نهادهای اطلاعاتی ایالات متحده درمورد مرگ البغدادی، اکنون به نفع ایالات متحده نیست که موضوع مرگ وی را تأیید کند. این موضوع بیش از هر چیز به دلیل حملات سنگین نیروهای آمریکایی و ائتلاف تحت هدایت این کشور در موصل و رقه است که تا کنون بنا به گزارش های حقوق بشری منجر به مرگ بسیاری از شهروندان غیر نظامی شده است.
ائتلاف آمریکا در حجم وسیعی اقدام به استفاده از تسلیحات متعارف و همچنین فسفر سفید در هر دو این شهرها کرده و در مجموع افکار عمومی به شدت در مورد مداخله آمریکا در سوریه و عراق بدبین و ناخشنود است.
در نتیجه به خوبی می توان حدس زد که به جای مبارزه مؤثر با تروریسم، اکنون استراتژی آمریکا در سوریه، نوعی از تقسیم شبه بالکانی سوریه بین کردها در شمال، دولت سوریه در غرب و ائتلاف تحت هدایت خود در قسمت های نفت خیز شرق است.
در نتیجه اکنون به هیچ وجه در منافع آمریکا نیست که مرگ و هلاکت رهبر و سرکرده داعش را تأیید کند؛ حتی اگر گزارش های جدی و معتبری در این مورد به دست آورده باشد. همچنان شبح ابوبکر البغدادی برای آمریکا لازم است تا با ادامه حملات در سوریه و عراق به اهداف استراتژیک خود در این دو منطقه دست یابد.

 

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала