حکمتیار به معترضان کابل تاخت و نظام کنونی افغانستان را واقعیت تلخ خواند

© AP Photo / Rahmat Gulحکمتیار به معترضان کابل تاخت و نظام کنونی افغانستان را واقعیت تلخ خواند
حکمتیار به معترضان کابل تاخت و نظام کنونی افغانستان را واقعیت تلخ خواند - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
حکمتیار رهبر حزب اسلامی ضمن انتقاد از معترضان کابل در پیوند با نظام فعلی در افغانستان گفت: نظام کنونی افغانستان را به عنوان واقعیتی تلخ قبول داریم.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی افغانستان در نشست خبری از طرح حزب اسلامی برای ایجاد اجماع ملی در افغانستان خبر داد و  اظهار داشت: ما به دنبال ایجاد یک اجماع ملی هستیم و در این طرح به تمامی مسائل افغانستان نظیر جنگ و صلح و انتخابات پرداخته شده است.

غنی حکمتیار - اسپوتنیک افغانستان
حکمتیار: جنگ افغانستان را برخی کشورهای منطقه دامن می زنند

وی افزود: در پیوند با اجماع ملی با تمامی گروه‌ها و جناح‌های موثر رایزنی کرده‌ایم و امیدواریم تا پایان ماه رمضان به نتیجه خوب دست پیدا کنیم.

رهبر حزب اسلامی در پیوند با نحوه مشارکت این حزب در انتخابات عنوان کرد: در انتخابات ریاست‌جمهوری از نامزدی پشتیبانی می‌کنیم که به‌خواست کشورهای منطقه نیز باشد.

وی همچنین در پیوند با انتخابات پارلمانی گفت: در انتخابات پارلمانی نیز قصد مشارکت داریم اما به این شکل که می‌خواهیم از یک نامزد مورد تأیید پشتیبانی کنیم البته نظر کلی ما این است که نظام انتخاباتی باید تغییر کند.

حکمتیار تأکید کرد: ما این نظام را در افغانستان به‌عنوان یک واقعیت هرچند تلخ قبول داریم و اعلام می‌کنیم هر تغییری در این نظام ایجاد شود باید با توافق مردم صورت بگیرد.

وی ادامه داد: کسانی که یک‌جانبه تلاش کردند ارگ را تصرف کنند، دیدید که تلاش‌های آنها نتایج خوبی نداشت.

رهبر حزب اسلامی در ادامه در ارتباط با ناامنی‌های اخیر در کابل و هرات گفت: در رخدادهای اخیر کابل و هرات عاملان بیرونی دست دارند.

حکمتیار از اعتراض مردم کابل یاد کرد و خطاب به معترضان گفت: تغییر نظام یک بدل و جایگزین مناسب میخواهد، بدل و جایگزین مناسب شما چیست؟

وی ادامه داد: هیچکس حق ندارد راه مردم را مسدود و یا آنها را اذیت کند اما آیا شما توانایی برقراری و تامین امنیت به منطقه و ناحیه را دارید؟

رهبر حزب اسلامی تصریح کرد: راهپیمایی مسالمت‌آمیز را حق مسلم هر شهروند افغانستان می‌دانیم اما تظاهراتی که از آن بوی خون و فتنه می‌آید را محکوم می‌کنیم و با کسانی که می‌خواهند به شکل نادرست حکومت را تغییر بدهند موافق نبوده و در مقابل آنها می‌ایستیم.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала