تشدید بحران در خاورمیانه، قطع روابط چهار دولت عربی با قطر

© AP Photo / Hasan Jamaliتشدید بحران در خاورمیانه
تشدید بحران در خاورمیانه - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
روز دوشنبه بحرین با اعلام قطع کامل روابط خود با قطر و این کشور را به حمایت از ترور یزم و دخالت در امور داخلی خود متهم کرد.

به گزارش اسپوتنیک، حکومت بحرین دربیانیه ای از تصمیم خود در زمینه اخراج هیئت دیپلماتیک خود از دوحه خبر داد و از تمام اعضای هیئت دیپلماتیک قطر خواست تا ظرف 48 ساعت بحرین را ترک کنند. این کشور در بیانیه خود قطر را به ضربه زدن به امنیت و ثبات خود و حمایت از فعالیت های تروریستی مسلحانه و پشتیبانی ملی از آنها متهم کرد.
بحرین سفر اتباع خود به قطر و یا اقامت در این کشور را ممنوع اعلام کرد و به اتباع قطری 14 روز مهلت داد خاک بحرین را ترک کنند.
وزارت امورخارجه مصر نیز در بیانیه ای اعلام کرد که حریم هوایی و بنادر دریایی این کشور به روی قطر کاملا مسدود کرد. همچنین در این بیانیه که روز دوشنبه در صحفه فیسبوک وزارت امورخارجه مصر منتشر شده، آمده است که اقدامات لازم را برای اعلام این موضوع به همه کشورهای دوست و شرکتهای عربی و بین المللی درخصوص قطر اتخاذ خواهد کرد.
امارات نیز از قطع روابط خود با قطر خبر داد.
عربستان سعودی هم از قطع روابط دیپلماتیک خود با قطر خبر داد، و همه مرزهای دریایی، زمینی و هوایی خود را با قطر بست.
خبرگزاری رویترز گزارش داد، عربستان سعودی ورود و یا عبور قطریها از این کشور را به دلایل امنیتی ممنوع اعلام کرد.
عربستان سعودی به قطری های مقیم این کشور همچنین مسافران 14 روز مهلت داد از خاک عربستان خارج شوند.
ائتلاف متجاوز سعودی همچنین از پایان مشارکت قطر در تجاوز به یمن خبر داد، و تأکید کرد که این اقدامات به دلیل "حمایت قطر از القاعده و داعش" صورت گرفته است.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала