مجلس نمایندگان: تمام مشکلات افغانستان را امریکا خلق می‌کند

© AP Photo / Jane Hahnمجلس نمایندگان: تمام مشکلات افغانستان را امریکا خلق می‌کند
مجلس نمایندگان: تمام مشکلات افغانستان را امریکا خلق می‌کند - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
در پی حوادث مرگبار چند روز اخیر در کابل، امروز جلسه فوق‌العاده مجلس نمایندگان دایر شد.

به‌ گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری آوا، در این جلسه که هر عضو مجلس طرحی را برای نجات افغانستان پیشنهاد می‌کرد، با بحث‌های طولانی نمایندگان همراه بود.
اکثر اعضای مجلس نمایندگان پیشنهاد کردند که برای نجات افغانستان از بحران کنونی باید اجماع ملی تشکیل شود؛ اجماعی که چند و چونش مورد بحث است. 
نصرالله صادقی زاده نیلی، عضو مجلس نمایندگان می گوید که محور این اجماع ملی باید شورای ملی باشد زیرا به گفته او، حکومت ظرفیت تشکیل این اجماع را ندارد. 
آقای نیلی تاکید کرد که اجماع ملی به هدف آوردن اصلاحات در نظام تشکیل شود نه به هدف سقوط نظام. 
فکوری بهشتی، دیگر عضو مجلس نمایندگان گفت: "بدون یک طرح مشخص، اجماع ملی تشکیل شده نمی تواند و برای این هدف، باید روی طرح کار شود".
شماری دیگر از اعضای مجلس نمایندگان تاکید دارند که ایجاد اجماع ملی موثر واقع نمی شود، زیرا سیر تا پیاز بدبختی در افغانستان دست خارجی ها به خصوص امریکاست. 
این نمایندگان تاکید می کنند که از روزی که پیمان امنیتی با امریکا امضا شده است، روز به روز به گراف ناامنی‌ها و کشتار مردم افغانستان افزوده می شود. 
ربابه پروانی، عضو مجلس نمایندگان گفت: "این خارجی ها هستند که هر روز کشور ما را ویران می کنند، اجماع ملی موثر نیست، باید در برابر سفارت امریکا خیمه برپا کنند و این از این کشور پرسیده شود پیمان امنیتی چه دردی از مردم افغانستان را درمان کرد است".
عببدالله بارکزی، نماینده مردم ارزگان در مجلس گفت: "تمام مشکلات افغانستان را امریکا جور/خلق می کند، انواع تروریستان را خود امریکا به افغانستان می آورد".
آقای بارکزی خطاب به نمایندگان پیشنهاد کرد: "امریکا خدا نیست، بیایید بنشینیم و تصمیم بگیریم که با امریکا چه گونه برخورد کنیم".
کرام الدین رضا زاده، عضو دیگر مجلس می گوید که دلیل رسیدن افغانستان به این روز این است که ما به جای اتکا به خدا، با دشمن خدا و رسول پیمان بستیم و امروز به غصب خدا گرفتار شده‌ایم. 
امان الله پیمان، عضو دیگر مجلس گفت: "کسانی که طرفدار پیمان با امریکا بودند و آن را امضا کردند، امروز همان افراد از کار شان شرمنده هستند".
از سوی دیگر برخی نمایندگان پیشنهاد کردند که باید یخن آی اس آی پاکستان گرفته شود چون به گفته آنان، تمام تروریستان از این کشور به افغانستان فرستاده می شوند. 
سرانجام پس از بحث های طولانی نمایندگان نشست فوق العاده مجلس بدون نتیجه پایان یافت. 
محمد نذیر احمدزی، معاون دوم مجلس گفت که برای بررسی طرح‌های نمایندگان هیاتی از طرف هیات اداری مجلس انتخاب می‌شود. 
آقای احمدزی تاکید کرد که فهرست اعضای این هیات برای اخذ رای اعتماد نمایندگان به تالار عمومی ارایه خواهد شد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала