عطا محمد نور: حکومت باید موجبات خشم بیشتر مردم را فراهم نکند

© عکس از صفحه عطا محمد نورعطا محمد نور
عطا محمد نور - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
عطا محمد نور والی بلخ در واکنش به تظاهرات امروز شهروان کشور در کابل گفت که سرکوب موج مردم، فشردن گلوی دموکراسی است.

به گزارش اسپوتنیک، والی بلخ در صفحه اجتماعی فیس بوکش نوشت که در پی رویداد خونین و اسفبار چهارشنبه سیاه کابل، امروز تعداد کثیری از مردم دست به تظاهرات زدند، اما با کمال تاسف که این حرکت مدنی و مسالمت آمیز مردم با برخورد خشونت آمیز و غیر دموکراتیک نهاد های امنیتی مواجه شد.
آقای عطا گقت: در نتیجه برخورد نیروهای امنیتی تعدادی از‌جوانان عزیز بشمول فرزند ارشد "محمد علم ایزدیار" شهید، ده ها تن مجروح و شماری هم به جرم پاسداری از خون هموطنان بی گناه شان، لت و کوب، تهدید و تخویف شدند.
والی بلخ افزوده است: در حالیکه به روح شهدای این رویداد اتحاف دعا میکنم و به خانواده های شان عرض تسلیت و برای مجروحان شفای عاجل تمنا دارم، متوسل شدن به حرکت های سرکوب گرایانه را با توجه به تعهد جامعه جهانی و‌حکومت افغانستان مبنی بر پاسداری و حمایت از دموکراسی و آزادی های بیان و‌ حرکت های مدنی، منافی دموکراسی و نظام مردم سالار پنداشته، حرکت امروز علیه مردم را خلاف اصول و قوانین می پندارم.
عطا محمد نور گفته است که حکومت افغانستان توجه داشته باشد که حرکت های دادخواهانه به هیچ صورت به هدف بر اندازی نظام، برپا نمی شود، بلکه تقویت نظام و برون رفت از مصایب را دنبال میکند.
حکومت افغانستان باییست بزودی آنعده جوانانی را که امروز از سوی نهاد های امنیتی بازداشت شده اند، رها نماید و موجبات خشم بیشتر مردم را فراهم نکند.
وی در ادامه افزوده است که حکومت افغانستان باید برای شناسایی، بازداشت و به دادگاه کشانیدن عوامل خشونت بار امروز اقدام فوری نماید و‌در صورت عدم رسیدگی به خواست های برحق مردم، در مشوره با آنان، عمل خواهیم کرد.
والی بلخ خاطرنشان کرده است که نشست فوق العاده شورای رهبری جمعیت اسلامی تحت ریاست رئیس آن حزب تا ساعات دیگر‌دایر و اعلامیه صادر خواهند کرد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала