فتوا : اگر خانه و موتر لوکس ندارید روزه گرفتن بر شما واجب نیست

© AFP 2023 / Karim SahibПрием пищи во время священного месяца Рамадан в лагере беженцев в Ираке
Прием пищи во время священного месяца Рамадан в лагере беженцев в Ираке - اسپوتنیک افغانستان
عضو شوید
مصطفی راشدرئیس سازمان علمای اسلامی مدعی شده و گفته است :هدف اصلی از روزه گرفتن کمک ثروتمندان به فقرا است و منظور از روزه، غذا دادن به فقراست و اگر هر شخصی در روز به یک فرد مسکین غذا دهد، این بهتر از روزه داری است!

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری جمهور، صدور فتوای یک مفتی مصری سروصدای زیادی به پا کرده و رسانه های بین المللی و شبکه های مجازی در جهان عرب درباره فتوای عجیب مصطفی راشد رییس اتحادیه جهانی علمای اسلام، بحث می کنند.
مصطفی راشد مدعی شده و گفته است:هدف اصلی از روزه گرفتن کمک ثروتمندان به فقرا است و منظور از روزه، غذا دادن به فقراست و اگر هر شخصی در روز به یک فرد مسکین غذا دهد، این بهتر از روزه داری است!
این مفتی مصری با حساب و کتابی که انجام داده خط فقر در مصر را 750 دالر درآمد ماهانه اعلام کرده و با رعایت جانب احتیاط این مبلغ را به 500 دالر کاهش داده و گفته است هر فردی کمتر از این مبلغ درآمد داشته باشد فقیر محسوب می شود. او همچنین گفته املاک تعیین خط فقر در هر کشور متفاوت است و او مبلغ 500 دالر را برای مصری ها تعیین کرده است. بنا به مدعای مصطفی راشد ملاک اصلی تعیین فقیر و غنی همان تعریفی است که رسول گرامی اسلام (ص) بیان داشته و فرموده اند؛ فقیر کسی است که قادر به تامین غذا برای خود و فامیل اش برای یک ماه نیست و همچنین خانه و مرکب — معادل امروزی آن موتر — ندارد.
او با این تعریف چنین نتیجه گرفته که اگر هر مصری که درآمد ماهانه او زیر 500 دالر بوده و خانه و موتر ندارد روزه بر او واجب نیست! او در عین حال تاکید کرده منظور اصلی فتوای او دعوت فقرا به نگرفتن روزه نیست بلکه او می خواهد مقاصد اصلی شرع مقدس را برای مردم روشن کند. گفتنی است فتوای این مفتی مصری در حالی است که احکام روزه در اسلام به طور مشخص و صریح بیان شده و روزه بر هر زن و مرد مسلمانی که بالغ و سالم باشد، واجب شده است.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала