توصیه های مواد غذایی سالم برای سحر

© Flickr / Dmitry Pتوصیه های مواد غذایی سالم برای سحر
توصیه های مواد غذایی سالم برای سحر - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
از خوردن غذاهای چرب پرکالری، آب زیاد ،چای زیاد، و مواد غذایی شیرین در وعده سحری خودداری کنید، چرا که تشنگی و کم آبی بدن را به دنبال دارد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از همشهری آنلاین، یکی از مختصصین ایران در مورد سالم ترین غذا در سحر توصیه های خاص نمود و گفته است، در اغلــب بیماری‌هایی که عادات غلط غذایی، چاقی و افزایش وزن در بروز آنها دخالت دارند، روزه‌داری مفید است. حتی روزه گرفتن برای مبتلایان به چربی خون بالا بسیار سودمند می باشد.
پس از نوع غذای های توصیه شده در سحر استفاده نمائید تا در طول روز زیاد احساس گرسنگی و تشنگی نکنید.
۱ — پرهیز از غذای چرب
بعضی افراد تصور می‌کنند هنگام سحر باید غذاهای پرچربی و پرکالری بخورند که در طول روز احساس گرسنگی نکنند، در حالی که مصرف موادغذایی پرچرب بخصوص در هوای گرم موجب تشنگی شدید و کم آبی بدن می‌شود.
۲ — خوردن سبزیجات بیشتر
در وعده سحری از مواد غذایی پرفیبر مثل میوه‌ها وسبزیجات استفاده کنید، چون منبع سرشاری از فیبر هستند. همچنین مواد غذایی پرفیبر آب زیادی در خود جذب می‌کنند و بدن می‌تواند آن را به آهستگی جذب کند و احساس تشنگی دیرتر سراغ‌ مان آید.
۳ — زیاد آب نخورید
مصرف آب به مقدار زیاد در وعده سحری و مخصوصا بین غذا نیز توصیه نمی‌شود، چون موجب رقیق شدن شیره معده و آنزیم‌های گوارشی شده و روند هضم غذا مختل می‌شود.
۴ — زیاد چای ننوشید
از نوشیدن بیش از اندازه چای در وعده سحری اجتناب کنید. چون چای باعث افزایش دفع ادرار و از دست رفتن نمک‌های معدنی که بدن شما در طول روز به آن احتیاج دارد می‌شود. برخلاف تصور برخی افراد، روزه بدون سحری موجب کاهش وزن نمی‌شود، بلکه به دلیل افت شدید قند خون در طی روز موجب می‌شود تا شخص روزه‌دار در زمان افطار تمایل بیشتری برای خوردن غذاهای شیرین و چرب پیدا کند و همین موضوع در نهایت منجر به اضافه وزن و چاقی می‌شود.
۵ — از شیرینیجات پرهیز کنید
مصرف مواد غذایی شیرین در وعده سحری توصیه نمی‌شود. مصرف مواد غذایی شیرین با تحریک انسولین ، موجب ورود قند خون به داخل سلول‌ها و در نتیجه کاهش قند خون می‌شود. به این ترتیب مصرف مواد غذایی شیرین و حاوی قندهای ساده در وعده سحری شخص را زودتر گرسنه می‌کند.
۶ — میوه بخورید
از آنجا که میوه‌ها نیز حاوی قندهای ساده هستند، توصیه می‌کنیم در وعده سحری کمتر مصرف شوند. همچنین بهتر است انواع میوه را که حاوی ویتامین‌ها و املاح معدنی است و برای سلامت بدن مفید هستند در وعده افطار یا در فاصله افطار تا سحر مصرف کرد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала