حزب اسلامی افغانستان درخواست شماری از شهروندان را دسیسه خواند

© Wikipedia / MrPenguin20حزب اسلامی افغانستان درخواست شماری از شهروندان را دسیسه خواند
حزب اسلامی افغانستان درخواست شماری از شهروندان را دسیسه خواند - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
حزب اسلامی افغانستان درخواست شماری از شهروندان کشور به هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) را "دسیسه‌ای از سوی حلقه‌های خاص" خواند .

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تلویزیون یک، سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) اعلام کرد که درخواستی مبنی بر "عدالت‌خواهی برای قربانیان جرم‌هایی که ادعا می‌شود از سوی گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی صورت گرفته"، دریافت کرده است.

در بخشی از خبرنامه‌ی یوناما آمده است: "شهروندان افغانستان و کسانی که قربانی ستم شده‌اند نباید از حقوق قضایی‌شان محروم شوند و در این زمینه سازمان ملل باور دارد که توجه به حقوق بشر بسیار مهم و توسعه و حفاظت از حقوق بشر اصل اساسی صلح پایدار و واقعی است."

به گفته حشمت الله ارشد، یکی از سخنگویان حزب اسلامی ،  یک محکمه بی‌طرف تاسیس شود و عاملان جنایت‌هایی که در کشور صورت گرفته است محاکمه و مجازات شوند.

آقای ارشد افزود: "حلقه‌های کوچک در داخل نیز از صلح میان افغانی و حضور گرم حزب اسلام آینده‌ی خود را در خطر می‌بینند و به چنین کارها دست می‌زنند که بر روند صلح و هدف‌های حزب اسلامی تاثیر منفی ندارد."

از سوی دیگر، نعیم نظری رییس نهاد جامعه‌ی مدنی و حقوق بشر معتقد است که جامعه‌ی بین‌المللی نباید با چنین قضیه‌ها به گونه‌ی "سطحی" برخورد کند.

آقای نظری افزود: "حکومت افغانستان به صفت یک حکومت مسوول باید به خواست‌ها و توقع‌های شهروندان که از محکمه دارند، رسیدگی کند."

در جنگ‌های تنظیمی در کابل که جریان مختلف جهادی در آن دست داشتند، شماری زیادی از باشندگان این شهر کشته شدند. شهروندان کشور بارها خواستار پیگری عاملان آن شده‌اند، اما نه تنها این خواست پذیرفته نشده است، بلکه رهبران بسیاری از این جریان‌ها در رده‌های بلند حکومتی قرار دارند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала