ترامپ: نزدیک شدن به روسیه ممنوع است

© AFP 2023 / MANDEL NGANUS President Donald Trump arrives for a meeting with Italy's President Sergio Mattarella at the Quirinale Presidential Palace in Rome
US President Donald Trump arrives for a meeting with Italy's President Sergio Mattarella at the Quirinale Presidential Palace in Rome - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
برخی تصور می کنند ترامپ سیاست خصمانه ای با ایران دارد اما اظهارات او یک چهارم اظهارات شدید و آتشین جرج بوش علیه تهران و تهدید به جنگ علیه آن نیست.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از روزنامه الیوم، بر خلاف تلاش پیگیر عربستان برای متقاعد کردن متحدانش به اینکه امریکا از کشورهای عرب در رویارویی با ایران حمایت می کند، نه در شدت اظهارت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و نه در نقشه های "پنتاگون" و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) نشانی حاکی ازطراحی جنگ علیه ایران دیده نمی شود.
امریکا در جریان نشست سران اسلامی- امریکایی در عربستان تلاش کرد عرب ها را به جای تکیه بر روسیه و تاکید آن بر اینکه به متحدانش وفادار است، در صف خود حفظ کند
تصمیم انتخاب عربستان به عنوان اولین ایستگاه سفر خارجی ترامپ بیشتر از اینکه تصمیم کاخ سفید باشد، حاصل رویکرد راهبردی نهادهای مختلف امریکا شامل وزارت خارجه، ارتش و اطلاعات بود.
این تصمیم با مخالفت ترامپ روبه رو نشد زیرا وی در تلاش برای گرم کردن مجدد روابط با نهادهای دولتی امریکا است، آن هم در شرایطی که به دلیل فرضیه دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری به نفع ترامپ و به ضرر هیلاری کلینتون این روابط متشنج شد.
در این میان عربستان سعودی و برخی متحدانش در جهان عرب در تلاش هستند مسلمان را متقاعد کنند که امریکا در رقابت شدید با ایران در کنار کشورهای عرب قرار دارد.
به گفته یک منبع نظامی غربی که در پیمان ناتو فعالیت داشت، برخی تصور می کنند ترامپ سیاست خصمانه ای با ایران دارد اما اظهارات او یک چهارم اظهارات شدید و آتشین جرج بوش علیه تهران و تهدید به جنگ علیه آن نیست.
به گفته این منبع، سران عرب خاورمیانه فراموش کرده اند نقشه های پنتاکون و ناتو شامل هیچ جنگی با ایران نبود از همین رو باید پرسید چطور اکنون پس از امضای توافق هسته‌ای با ایران به فکر جنگ امریکا علیه ایران هستند؟ این نشان دهنده کوتاه نظری است.
این منبع غربی همچنین تاکید کرد، نگرانی واقعی غرب به ویژه پنتاگون از این است که برخی کشورهای عربی به روسیه امید ببندند، زیرا امریکا اکنون توجه خود را بر چین متمرکز کرده است و تعداد زیادی نیرو را به اقیانوس آرام منتقل کرده است در نتیجه عرب ها اکنون خود را از نظر راهبردی تنها می بینند به ویژه در شرایطی که ایران در زمینه صنایع تسلیحاتی پیشرفت کرده است و روسیه نیز تاکید دارد به متحد سوری خود وفادار است.
در این شرایط بسیاری از سران عرب در دو سال اخیر یک یا چند بار راهی مسکو شدند و حتی کشوری در قد و اندازه مصر با سلاح های روسی به تغییر زرادخانه نظامی خود اقدام کرد که این شاخص نگران کننده ای برای پنتاگون به شمار می آید از همین رو ترامپ سخت به دنبال جذب عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر است.
با وجود اینکه خاورمیانه در مقایسه با گذشته حلقه مهمی در نقشه های امریکا به شمار نمی آید اما اگر آمریکا به دنبال جنگ علیه یکی از کشورهای این منطقه باشد به ارتش های این منطقه که با وجود داشتن سلاح های پیشرفته ضعیف هستند، نیازی ندارد.
نکته دیگر اینکه بین اظهارات مبالغه آمیز در مورد خرید تسلیحاتی عربستان از امریکا با واقعیت تفاوت زیادی است، سلاح هایی که قرار است در طول چند سال در اختیار عربستان قرار بگیرد.
در این میان می توان گفت چه بسا نشست سران اسلامی- امریکایی بتواند هدف مورد نظر آمریکا را تحقق بخشیده و سران عرب خلیج فارس را متقاعد کند که آمریکا شریک آنان است و دلیلی برای نزدیک شدن به روسیه وجود ندارد.

 

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала