هشدار رهبران حزب جمعیت از نفوذ گروه های تروریستی در شمال افغانستان

© عکس: از صفحه عطا محمد نورهشدار رهبران حزب جمعیت از نفوذ گروه های تروریستی در شمال افغانستان
هشدار رهبران حزب جمعیت از نفوذ گروه های تروریستی در شمال افغانستان - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
عطا محمد نور افزایش فعالیت طالبان و داعش را در کشور به ویژه در بخش‏های شمال بسیار خطر ناک میداند و تأکید دارد که شماری از کشور‏ها برای نیرومند شدن این گروه‏ها، آنان را کمک می کنند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، شماری از اعضای حزب جمعیت اسلامی، نماینده‏گان و رییس حزب اسلامی عبدالهادی ارغندیوال، روز پنج‎شنبه (۲۸ ثور) در چهارمین سال‎روز جان باختن رسول محسنی، رییس پیشین شورای ولایتی بغلان درکابل شرکت کرده بودند.

آنان دراین نشست، اوضاع سیاسی و نظامی کشور را بسیار نگران کننده توصیف کردند. 
 
عطا محمد نور، والی بلخ و رییس اجرایی جمعیت اسلامی، در این نشست از موجودیت گروه‎های طالب و داعش در ولایت‎های شمال به شدت ابراز نگرانی کرد.
 
آقای نور دراین باره افزود: «طالبان امروز چهار بخش شده‎اند؛ نقطه خطرناك داعش ساخته شده در شمال است، بیرق های سفید سیاه شده اند… هليكوپتر در ساحات شان وارد مَي شود نمی دانم که از آن سوی آمو می آیند  یا از این سوی آمو یا هم از آن سوی دیورند…و موتر سایکل‎ها را پایین می کند. جنگ نيابتي جريان دارد — هزاران مردم ما قرباني مَي شوند.» 
 
احمد ولی مسعود، رییس بنیاد احمد شاه مسعود نیز بیان داشت: «بزرگان و مدافعین را کشتند تا به شمال بروند؛ جنگ شمال سازماندهی شده است.»
 
والی بلخ در ادامه اظهار داشت که حکومت هیچ برنامه‎یی در برابر هراس افگنانی که در بخش‎های شمال مردم را می کشند، ندارد.
وی د در ادامه گفت: «اين جنگ، رابطه با اقتصاد و رقابت دارد؛ اگر دولت توجه نكند، شمال به سوريۀ تبديل مَي شود — جنگ سني و شيعه را به راه مَي اندازند، من در جنگ دخالت كنم ميگن خود سر کار کرد اما این وضع برای ما قابل قبول نيست.» 
 
اعضای حزب جمعیت اسلامی که دراین نشست شرکت کرده بودند، با اشاره به کشته شدن فرمانده‎هان جهادی این حزب در چند سال گذشته، تأکید کردند که قتل‏های زنجیره‎یی یک توطیه برای گسترش جنگ در افغانستان بوده است.
 
یونس قانونی، معاون پیشین رییس جمهور وعضو حزب جمعیت اسلامی بیان داشت: «قتل‎های زنجیره‎یی بیداد می‏کند از دیروز آغاز شده و هنوز ادامه دارد، جلو دسیسه‏ها باید گرفته شود. این قتل‏ها استراتیژی است که امروز هم ادامه دارد و معنا واضح پیدا کرده؛ انتقال جبهات به شمال بخشی از این استراتیژی  درونی و بیرونی است.» 
 
اعضای جمعیت اسلامی از تمرکز قدرت در ارگ انتقاد می‏کنند و بر برگزاری انتخابات شورای ملی، برگزاری لویه جرگۀ قانون اساسی و نیز تعدیل قانون اساسی و تغییر نظام سیاسی کشور تأکید ورزیدند.
صلاح الدین ربانی، رییس جمعیت اسلامی و سرپرست وزارت امور خارجه تصریح کرد: «قانون اساسی باید تعدیل شود، نظام غیر متمرکز گردد! و اصلاح نظام سیاسی از طریق نظام پارلمانی ممکن است.»
 
محمد یونس قانونی نیز افزود: «انتخابات ریاست جمهوری خط سرخ برای جامعۀ سیاسی است؛ هیچ بهانه‎یی برای مردم و جامعه سیاسی قابل قبول نیست.»
 
از سویی دیگر، رییس اجراییه تأکید می‎کند که انتخابات برگزار خواهد شد. وی در ادامه گفت: «از همین جا وعده می سپارم که تأخیر در برگزاری انتخابات ریاست‎ جمهوری را اجازه نخواهیم داد.»
 
شرکت کننده‎گان این نشست از تمامی حزب‏ها می‏خواهند تا برای نبرد در برابر هراس افگنان زیر یک نام گرد آیند.

در حالی که پیش از این از به میان آمدن کشیده‏گی‏ها میان اعضای حزب جمعیت اسلامی سخن گفته شده است، اما رییس اجرایی این حزب بر بسیج دوبارۀ جمعیت تأکید می ورزد.

عطا محمدنور اظهار داشت: «ما صف واحد و مخصوص می خواهیم؛ هیچ کسی برتر نیست هر کسی که برتری دعوا دارد بسم الله! میرویم به سوی برگزاری کنگرۀ حزب، رای گیری می کنیم هر کسی کار کرده رهبر شود. حزب جمعیت باید ساخته شود.» 

اعضای حزب جمعیت اسلامی از تمامی حزب‏ها می خواهند تا برای نابودی طالبان و داعش در کشور به ویژه در بخش‏های شمال یک‏جا شوند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала