گزارش علیه جنرال رازق به خواست آی‌اس‌آی تهیه شده است

عضو شوید
شماری از اعضای مجلس سنا می‌گویند که وارد کردن اتهام شکنجه از سوی سازمان ملل بر جنرال رازق فرمانده پولیس قندهار به خواست سازمان استخباراتی پاکستان(آی‌اس آی) صورت گرفته است.

به ‌گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری آوا، کمیته ضد شکنجه سازمان ملل متحد به تازگی گفته است که جنرال عبدالرازق، فرمانده امنیه ولایت قندهار باید در ارتباط با اتهامات شکنجه و ناپدید کردن جبری مردم محاکمه شود. 
زلمی زابلی، عضو مجلس سنا گفت که این بخش سازمان ملل بدون ارایه اسنا بر جنرال رازق اتهام وارد کرده است، آنهم در شرایطی که این جنرال به نظامیان پاکستان جواب دندان شکن داده است. 
آقای زابلی افزود: "جنرال رازق به خاطر تامین امنیت قندهار و پاسخ دادن به پاکستان، در نزد مردم محبوبیت دارد و این گزارش از سوی استخبارات خارجی به منظور مخدوش کردن چهره او، منتشر شده است".
رحمت الله اچکزی، عضو دیگر مجلس سنا نیز گفت که این گزارش به خواست سازمان استخباراتی پاکستان تهیه شده است. 
محمد علم ایزدیار، معاون اول مجلس سنا که ریاست جلسه امروز را به عهده داشت، گفت: "امروز امنیت نسبی که در قندهار وجود دارد از برکت نیروهای امنیتی و حمایت مردم قندهار است، دولت باید موقف خود را در قبال این گزارش روشن کند".
آقای ایزدیار افزود: "ما طرفدار شکنجه نیستیم و اکنون هیچ زندانی در افغانستان از نظر این سازمان‌های بین المللی پنهان نیست، این سوال برانگیز است که چرا به یکبارگی این سازمان گزارش چند سال قبل را منتشر کرده؛ در این گزارش شک و تردید وجود دارد".
جنرال عبدالرازق، فرمانده پولیس قندهار نیز در واکنش به نشر این گزارش گفته است: "ما به هیچ کس جز حکومت افغانستان پاسخگو نیستیم، اما می توان گفت که در عقب این خبرها دست استخبارات بیرونی نهفته است".
این در حالیست که رئیس جمهور غنی دستور داده است تا اتهامات وارده بر جنرال رازق بررسی شود. 
ینس مودویگ رئیس کمیته ضد شکنجه در سازمان ملل متحد روز جمعه در مقر این کمیته در سوییس در مورد ادعا‌هایی که گویا رهبری پولیس قندهار به طور سیستماتیک دست به شکنجه زده‌است، چنین گفت: "معلوماتی‌ داریم که تحت فرماندهی جنرال عبدالرازق شکنجه به صورت مکرر تقریباً به شکل سیستماتیک صورت می‌گیرد".
او افزود: "این معلوماتی است که ما داریم و آنرا با مقام‌ها مطرح کرده‌ایم. امیدواریم کمک کرده باشیم تا آنهایی که در قندهار مسئول اند به شمول قوماندان پولیس ملی این ولایت پاسخگو باشند".

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала