کابل زیبا- رنگ آمیزی خانه های دامنه کوه های شهر کابل

© Photo / Sputnikکابل زیبا- رنگ آمیزی خانه های دامنه کوه های شهر کابل
کابل زیبا- رنگ آمیزی خانه های دامنه کوه های شهر کابل - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
شاروالی کابل اعلام کرده که به منظور بهسازی مناطق شهری که خارج از پلان شهری ساخته شده‌اند و همچنین زیباسازی شهر کابل، رنگ کردن خانه‌های دامنه کوه‌های شهر کابل را از منطقه "جوی شیر" شروع کرده ‌است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از " آوا" به گفته شاروال کابل در مرحله اول به‌منظور زیبایی چهره شهر و تشویق شهروندان به رنگ کردن، نقاشی دو هزار خانه در دامنه‌های کوه‌های منطقه "جوی شیر" در ناحیه دوم شهر کابل را آغاز کرده ‌است.
این کار توسط اداره مستقل توسعه حوزه پایتخت با هماهنگی شاورالی کابل انجام می‌شود.
براساس اظهارات شاروال کابل، این خانه‌ها با رنگ‌های روشن سفید، نارنجی، سرخ، زرد و آبی رنگ خواهد شد. مردم محل نیز در این کار سهم دارند.
شاروال کابل معتقد است که رنگ‌ها از نظر روانی، تاثیرات مثبتی روی مردم خواهد داشت و باعث آرامش روحی، زیبایی طبیعت و تشویق شهروندان برای زیباسازی شهر می‌شود.
شاروالی کابل گفته که بعد از این ساکنان پایتخت شاهد رنگ کردن مناطق دیگر شهر کابل که در دامنه‌های کوه قرار دارد، خواهند بود.
اداره مستقل توسعه حوزه پایتخت نیز اعلام کرده که این کار به منظور احساس مالکیت مردم و تجربه مناطق زیست متفاوت است.
این اداره افزوده که مردم در بهسازی این مناطق گام به گام با دولت همکار بوده و در رنگ‌مالی خانه‌ها و بهسازی محیط زیست خود همکاری خواهند کرد.
الهام عمرهوتکی، رئیس عمومی اداره مستقل توسعه حوزه پایتخت گفته که خانه‌هایی که در مناطق خارج از برنامه شهری ساخته شده‌اند، شامل برنامه‌های توسعه‌ای نشده‌اند.
او گفته است که با اجرای برنامه بهسازی مناطق خارج از برنامه شهری تلاش می‌شود که تسهیلاتی همانند مکتب، مراکز صحی، ساخت راه پله برای رفت و آمد ساکنان مناطق دامنه‌های کوه‌ها ساخته و سایر امکانات زیست نیز فراهم می‌شود.

​برنامه ای مشابه چند سال قبل توسط مردم شهری در مکزیک تجربه شد. ساکنان محلی دیوار خانه هایشان را به یک بوم نقاشی بزرگ تبدیل کردند. رنگ‌های سبز و بنفش و قرمز روی دیوارهای خاک گرفته شهر، بزرگترین نقاشی دیواری مکزیک را شکل داد. هدف از اجرای این برنامه شکستن رکورد نبود، بلکه آشتی دادن مردمی بود که فقر و ناامنی آنها را از هم دور کرده بود.

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала