سرویس تیلیفونی «گپ» 5 هزار تومانی برای افغانستانی های مقیم ایران

© AFP 2023 / ROBERTO SCHMIDTافغانستان
افغانستان - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
از حدود دو ماه گذشته، سرویس «گپ» با هدف ارائه خدمات ایران به مهاجران افغانستانی و به جهت برقراری ارتباط آسان‌تر مهاجران با کشورشان افغانستان، راه‌اندازی شده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، «گپ» در افغانستان  به معنی گفتگو است و این سرویس به جهت سهولت در مکالمه مهاجران افغانستانی مقیم ایران با هموطنانشان در اقصی نقاط کشور افغانستان در نظر گرفته شده است. 

با توجه به وجود تعداد زیادی از اتباع افغانستانی در کشور که خانواده و دوستان آن‌ها در کشور افغانستان زندگی می‌کنند به طور طبیعی این افراد نیازمند برقراری ارتباط تلفنی ارزان و آسان با کشور خود هستند؛ از این رو سرویسی تحت عنوان گپ به‌منظور مکالمه ارزان و آسان از طریق سیم‌کارت‌های اپراتور همراه‌اول راه‌اندازی شده است. 

احداث قنسولگری افغانستان در ورامین تهران - اسپوتنیک افغانستان
احداث قونسلگری افغانستان در ورامین تهران

این سرویس بدون نیاز به‌ واسطه برای خرید شارژ تماس با افغانستان و تنها با پرداخت هزینه مکالمه از طریق شارژ سیم‌کارت، ارائه خدمات می‌کند و دیگر نیازی به خرید کارت تماس و یا پرداخت هزینه هنگفت مکالمه مستقیم با افغانستان نیست. 

بدین منظور  شهروندان افغانستانی ساکن ایران می‌توانند با پرداخت هزینه شارژ پنج هزار تومانی به صورت مستقیم و بدون نیاز به اینترنت و از طریق سیم کارت همراه اول خود، با تمامی اپراتورهای افغانستان  مکالمه کنند.  

اگرچه خدمات مختلفی جهت تماس با افغانستان وجود داشته است، اما به جرأت می‌توان گفت تاکنون چنین امکانی از طریق تلفن همراه در اختیار این  عزیزان در کشور نبوده و وجه تمایز این سرویس با سایر سرویس‌ها در بازار مکالمه با افغانستان، پرداخت مستقیم هزینه تماس از سوی مشتری و داشتن مکالمه ی به‌صرفه‌تر است. 

کیفیت مطلوب تماس با افغانستان از این طریق، مزیت رقابتی دیگری است که در مقایسه با دیگر ارائه دهندگان این خدمت، باید مورد اشاره واقع شود. کما اینکه بعضا دیده ‌شده در برخی سرویس‌ها، هزینه‌های بالایی بابت تماس با افغانستان دریافت شده، اما پس از خرید سرویس توسط مشترکان، نیاز آن‌ها به کیفیت مطلوب برطرف نشده است. 

همچنین کاربران افغان می‌توانند به میزان دلخواه خود و بدون محدودیت از این سرویس استفاده کنند چرا که هیچ واسطه‌ای پس از خرید شارژ وجود ندارد و افراد پس از خرید مستقیم شارژ می‌توانند به دفعات، با مقصد افغانستان ارتباط برقرار کنند.
نحوه استفاده از سرویس گپ
شارژ سرویس گپ که از سرویس‌های موجود در سامانه #555* است، زیرمجموعه سامانه #555* است و از طریق سیم‌کارت‌های اعتباری و دائمی اپراتور همراه اول قابل خریداری است. 

دارندگان سیم‌کارت‌های دائمی این اپراتور می‌توانند هزینه خرید این سرویس را روی قبض موبایل خود و به‌صورت خدمات مبتنی بر محتوا پرداخت کنند. 

همچنین دارندگان سیم‌کارت‌های اعتباری نیز با خرید شارژ برای سیمکارت اعتباری خود، هزینه مکالمه را پرداخت می کنند.

 روش کار در برخی سرویس‌های مشابه بدین صورت است که در ابتدا فرد، مبلغ قابل توجهی بابت مکالمه پرداخت می‌کند، سپس باید الزاما ظرف مدت معینی از سرویس و خدمات خریداری شده استفاده کند. در غیر این صورت و با پایان یافتن زمان استفاده آن‌، هزینه پرداخت‌شده‌ از بین می رود.  

 سرویس گپ با قابلیت ذخیره میزان شارژ استفاده نشده فرد بدون محدودیت زمانی، امنیت استفاده از سرویس را افزایش داده و این امکان را فراهم کرده تا هر فرد با هر شارژ به مبلغ 5 هزار تومان و تا زمان اتمام اعتبار گپ خود، بارها و به دفعات، امکان مکالمه داشته باشد. 

در حال حاضر مبلغ شارژ ارائه‌شده برای سرویس گپ افغان، به‌صورت شارژهای پنج‌هزارتومانی است و افراد می‌توانند حساب گپ افغان خود را با خرید چند عدد شارژ پنج هزار تومانی افزایش دهند و دقایق مکالمه بیشتری برای خود فراهم کنند. 

ممکن است این پرسش برای بسیاری از افراد پیش‌آمده باشد که با هر بار شارژ پنج‌هزارتومانی چه مدت‌زمان امکان مکالمه وجود دارد؟ در پاسخ باید گفت که زمان مکالمه از ایران با افغانستان به اپراتور کشور افغانستان بستگی دارد اما میزان مکالمه با هر پنج هزار تومان (با افزایش شارژ حساب گپ افغان، این مبالغ به میزان دفعات خرید، افزایش پیدا می کنند) بر اساس اپراتور افغانستان مورد نظر، از 7 دقیقه تا بیش از 12 دقیقه است. 

دلیل تفاوت در زمان مکالمه با کشور افغانستان، وجود اپراتورهای موبایل متفاوت است که باعث تغییر زمان ممکن برای مکالمه می شود. به عنوان مثال هر شارژ پنج‌هزارتومانی برای مکالمه با اپراتور اتصالات افغانستان بیش از 12  دقیقه و برای مکالمه با اپراتور افغان بی‌سیم 8 دقیقه برآورد شده است. این دو اپراتور، از جمله اصلی‌ترین اپراتورهایی هستند که مکالمات بین دو کشور ایران و افغانستان از طریق ایشان انجام می شود.

به گفته مسئولان ارائه‌دهنده این سرویس و در رابطه با مبلغ شارژ، با توجه به درخواست‌های ارائه شده از طریق مشترکین سرویس گپ افغان، در آینده‌ای نزدیک قرار است، شارژهایی به مبلغ  9 و 18 هزار تومان نیز به این سرویس افزوده ‌شود. 

این سرویس یک ماه پیش از راه‌اندازی رسمی، به‌صورت آزمایشی راه‌اندازی شده و موارد مشاهده شده نیز در این زمان برطرف شده؛ همچنین باتوجه به سیاست ارائه خدمات مناسب و وجود ارتباطی دائمی با مشترکین سرویس، بخش پشتیبانی به صورت 24 ساعته در حال پاسخگویی به مشتریان عزیز است. 
چرا گپ؟ چرا افغانستان؟
همان‌طور که گفته شد دلیل ایجاد چنین سرویسی، کم کردن هزینه‌ها و تسهیل برقراری ارتباط تلفنی بین ایران و افغانستان و همچنین ارائه خدماتی جهت تماسی آسان و با کمترین پیش نیازها به اتباع افغان ساکن در ایران است. به همین منظور و برای جلب رضایت مشترکان، تخفیف خرید شارژ، شارژ هدیه و خدماتی از این دست برای استفاده‌کنندگان این سرویس در نظر گرفته‌ شده تا دلایل تمایل به استفاده از این سرویس بیشتر شود.

 جالب توجه است که با توجه به آمارهای موجود، تعداد زیادی از افغانستانی‌های ساکن ایران در محله‌هایی زندگی و یا کار می‌کنند که به دلیل عدم پوشش مناسب شبکه اینترنت و یا عدم در اختیار داشتن گوشی هوشمند، دسترسی به اینترنت برایشان مقدور نیست. 

ازاین‌رو این سرویس برای سهولت در تماس و بدون نیاز به اینترنت در نظر گرفته شده تا امکان برقراری ارتباط برای همه افراد و با توجه به همه شرایط صورت پذیرد.

از صفر تا صد مکالمه با افغانستان
برای استفاده از این سرویس، در ابتدا مشترکان همراه‌اول باید کد #9*555* را شماره‌گیری کنند تا به راهنمای سرویس دست پیدا کنند و پس‌ از آن نیز با انتخاب گزینه 1 یا شارژ گپ افغان (یا وارد کردن کد #1*9*555* در مرحله قبل) وارد مراحل خرید شارژ شوند. ضمن آن که با واردکردن #9*9*555* یک پیامک، حاوی راهنمای کامل نحوه استفاده از گپ افغان برای درخواست کننده ارسال خواهد شد.

پس‌ از آن پیامکی تحت عنوان "جهت خرید اعتبار گپ برای تماس با مقصد افغانستان به مبلغ 5000تومان، عدد 1 را در پاسخ ارسال  کنید" دریافت می‌شود و کاربر بعد از ارسال عدد 1 در پاسخ پیامک، باید منتظر باشد تا پیامک دوم مبنی بر "گپ افغان شما شارژ گردید" که نشانه فعال شدن سرویس است را دریافت کند. تا زمانی که پیامک دوم ارسال نشده، هیچ مبلغی از حساب مشترک کسر نمی‌شود. 

حال پس از فعال‌سازی سرویس، افراد می‌توانند با شماره‌گیری 02143960 به تلفن گویای سرویس گپ متصل شوند و با شماره‌گیری شماره افغانستان خود همراه با کد 0093 ، مکالمه خود را در سرویس گپ آغاز کنند. 

مزیت مهمی که در استفاده از گپ افغان نسبت به سایر روش‌ها وجود دارد این است که پیش از برقراری ارتباط، میزان شارژ ریالی حساب گپ توسط تلفن گویا اعلام می‌شود و بعد از شماره‌گیری تلفن مقصد افغانستان، با توجه به اپراتور موبایل مقصد، مدت زمان قابل مکالمه محاسبه و اعلام می‌شود و  مشترک بدین وسیله می‌تواند از میزان شارژ گپ خود به دقت مطلع می شود. 

 می‌توان مدت زمان مکالمه قابل انجام و به عبارتی شارژ موجود در حساب گپ را در چندین تماس استفاده کرد و لازم نیست به یکباره آن را به اتمام رساند که این مورد برتری دیگری برای این سرویس تماس با افغانستان به ارمغان می آورد.

 در حال حاضر استفاده از سرویس گپ تنها از طریق اپراتور همراه اول امکان‌پذیر است که مقررشده در صورت مذاکره با سایر اپراتورها، شرایط و نحوه خرید سرویس برای ایشان نیز اعلام شود. همچنین ممکن است در آینده‌ای نزدیک، امکان استفاده از این سرویس از طریق تلفن ثابت نیز امکان‌پذیر شود. 

همچنین با اعلام مسئولین ارائه دهنده سرویس گپ، پس از موفقیت در ارائه خدمات مکالمه‌ ارزان به افغانستان، سرویس‌هایی جهت مکالمه ارزان با کشورهای پاکستان، عراق و ترکیه نیز در آینده در نظر گرفته خواهد شد. 

 برای مشترکانی که دارای تلفن‌های هوشمند هستند، کانال نظرسنجی و تبادل اطلاعاتی در نظر گرفته‌ شده که می‌توانند از این طریق به‌راحتی با پشتیبانی این سرویس در ارتباط باشند و همچنین از آخرین تغییرات رخ داده در مورد این سرویس مطلع شوند.

 

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала