هشدار و یاهم اخطار حزب گلبدین

© Photo / کسراهشدار و یاهم اخطار حزب گلبدین
هشدار و یاهم اخطار حزب گلبدین - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
سخنگویان حزب اسلامی در واکنش به‌حذف نام چند تن از زندانیان کلیدی و مهم این حزب که قرار بود روز گذشته از زندان پلچرخی کابل رها شوند، می‌گویند که عدم رهایی زندانیان سیاسی حزب اسلامی واکنش‌های جدی را در پی‌خواهد داشت.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری "آوا"، کمیسیون حقوق بشر اما می‌گوید که هیچ فرد و یا نهادی نمی‌تواند مجرمین جرایم بشری و جرایم جنگی را در افغانستان ببخشد. 
حشمت ارشد، سخنگوی حزب اسلامی در تماس با آوا تاکید کرد که رهایی تمام زندانیان سیاسی حزب‌اسلامی از مواد کلیدی توافقنامه صلح میان حکومت وحدت ملی و حزب اسلامی است. 
او علاوه کرد که اینک حکومت وحدت ملی مکلف است تا تمام زندانیان سیاسی حزب اسلامی را مطابق تعهدات قبلی خود از توقیف‌گاه‌ های کشور رها سازد. 
ارشد هشدار داد که اگر در موعد معیینه آن زندانیان رها نشود، واکنش‌های جدی حزب اسلامی را در قبال خواهد داشت. 
او اما خاطر نشان کرد که آنان به‌تعهدات حکومت باورمند هستند و مطمین‌اند که تمام زندانیان سیاسی حزب اسلامی در اسرع وقت از تمام زندان‌های کشور رها خواهند شد. 
این سخنگوی حزب اسلامی، اما کمیسیون مستقل حقوق بشر را سد راه پروسه صلح عنوان کرده می‌گوید که کمیسیون همواره مخالف پیشرفت گفتگوهای صلح بوده و مشکل تراشی کرده‌است. 
ارشد اشاره کرد که روزگذشته نیز بر اساس ملاحظه حقوق بشر، خارجی‌ها و حلقات ضد صلح، نام تعدادی از زندانیان حزب اسلامی از لست‌رهایی حذف شدند. 
نادر افغان، دیگر سخنگوی حزب اسلامی نیز در تماس با آوا یادآور شد که حکومت وحدت ملی نزد رهبری حزب اسلامی مسوول است تا با جلوگیری از ضیاع وقت، به‌زود ترین فرصت تمام زندانیان سیاسی حزب اسلامی را رها سازد. 
او تصریح کرد که در حال حاضر هزاران تن از اعضای حزب اسلامی در زندان‌های کشور محبوس اند که رهبری این حزب لست تمام آنان را به‌حکومت وحدت ملی سپرده‌است. 
براساس گفته‌های نادر افغان؛ توافق میان حکومت و حزب اسلامی با در نظر داشت تمام کنوانسیون‌های بین‌المللی صورت گرفته‌است و کمیسیون حقوق بشر نمی‌تواند با این توافق‌نامه مخالفت کند. 
او علاوه کرد که متاسفانه کمیسیون حقوق بشر افغانستان هیچ‌گونه باورمندی به صلح ندارد. 
این در حالی‌است که روز گذشته در واپسين لحظات آزادسازي زندانيان حزب اسلامي، نام ۱۳ زنداني كليدي و مهم حزب اسلامي زير فشار كميسيون حقوق بشر از فهرست حذف شد و اجازه آزاد سازي آنان را به دولت داده نشد. 
حزب اسلامي نیز در واكنش به‌آن ۵۶ زندانی دیگر خود را تسلیم نشد. 

هیچ‌کسی صلاحیت بخشیدن مجرمین جنگی را ندارد 
در همین حال مسوولان در کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می‌گویند که هیچ فرد و یا نهادی صلاحیت بخشیدن مجرمین جرایم بشری و جرایم جنگی را در کشور ندارد. 
بلال صدیقی، سخنگوی کمیسیون مستقل حقوق بشر در گفتگو با آوا، رهایی افراد متهم به جرایم بشری را خلاف ارزش‌های حقوق بشری عنوان کرد و افزود که با رهایی این افراد فرهنگ معافیت در کشور بیش از پیش ترویج خواهد شد. 
آقای صدیقی تاکید کرد که بخشیدن و یا عدم بخشش مجرمان جنگی مربوط خانواده‌های قربانیان است و دولت نمی‌تواند خلاف رضایت خانواده‌های قربانیان مجرمین جنگی را عفو کند. 
براساس گفته‌های صدیقی؛ هر عفو و بخشش باید در چوکات قانون اساسی باشد تا عدالت و ارزش های حقوق بشری را صدمه نرساند. 
او خاطر نشان کرد که کمیسیون مستقل حقوق بشر هر نوع پروسه صلحی که در آن عدالت تامین شود را احترام می‌کند؛ اما مخالف پروسه‌های است که در آن به‌حقوق قربانیان احترام صورت نگیرد. 

حکمتیار تا اواخر هفته‌جاری به‌کابل خواهد آمد 
سخنگویان حزب اسلامی هم‌چنان می‌گویند که کمیته استقبال از رهبر اسلامی تمام آمادگی‌ها را برای حضور حکمتیار به‌کابل روی دست گرفته‌است. 
حشمت ارشد در این مورد به‌آوا گفت که روز گذشته جلسه مشترک از سوی حکومت و حزب اسلامی تحت رهبری جمعه خان همدرد دایر شد و در اخیر آنان به‌این نتیجه رسیدند که رهبر حزب اسلامی تا اواخر هفته‌جاری در کابل حضور پیدا کند. 
نادر افغان نیز در مورد یادآور شد که آنان امیدوار اند که براساس برنامه از قبل تنظیم شده رهبر حزب اسلامی تا آخر همین هفته به کابل تشریف ببرد و مورد استقبال شهروندان کابلی قرار بگیرد. 

حزب اسلامی تنها به رسانه‌های که در تضاد با منافع ملی کار می‌کنند مخالف است 
سخنگوی حزب اسلامی با توجیه سخنان گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی می‌گوید که رهبری این حزب تنها با رسانه‌های که در تضاد با منافع ملی کار می‌کنند مخالف است. 
گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی دو روز قبل در یک اجتماع مردمی در ننگرهار، با لعنت فرستادن به رسانه‌ها و شر آفرین خواندن آنان گفته‌بود که رسانه‌ها هستند که به تروریست ها انگیزه می‌دهند. 
حشمت ارشد در مورد به‌آوا گفت که رهبری حزب اسلامی از رسانه‌های آزاد و بی‌طرف که درد ملت را انعکاس می‌دهند حمایت و پشتبانی می‌کند؛ اما مخالف فعالیت رسانه‌های وابسته به‌بیرونی‌ها می‌باشد. 
براساس گفته‌های ارشد امروز متاسفانه بعضی رسانه‌ها به‌دستور بیگانه‌گان علیه رهبری حزب اسلامی تبلیغات می‌کنند.    

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала