دعوت ترامپ از صدراعظمان تایلند و سنگاپور

© REUTERS / Jonathan Ernstدعوت ترامپ از صدراعظمان تایلند و سنگاپور
دعوت ترامپ از صدراعظمان  تایلند و سنگاپور - اسپوتنیک افغانستان
عضو شوید
'دونالد ترامپ' رئیس جمهوری آمریکا طی گفتگوی تلفونی جداگانه با صدراعظمان تایلند و سنگاپور ضمن گفت وگو در مورد تهدید کوریای شمالی، این دو مقام بلندپایه جنوب شرق آسیا را به واشنگتن دعوت کرد.

به گزارش اسپوتنیک، روزنامه 'بانکوک پست' روز دوشنبه اعلام کرد رایزنی ترامپ با 'پرایوت چان اوچا' صدراعظم تایلند و 'لی هسین لونگ' صدراعظم سنگاپور اواخر یکشنبه و اوایل دوشنبه انجام شد.

به گفته منابع دیپلماتیک، تاکنون تاریخ رسمی برای سفر رسمی نخست وزیر تایلند به آمریکا اعلام نشده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا هفته جاری در جریان یک تماس تلفونی از 'رودریگو دوترته' رئیس جمهوری فیلیپین دیگر عضو اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا (آ.سه.آن) که آمریکا یکی از طرف های گفتمانی آن است نیز برای سفر به واشنگتن دعوت کرد.

براساس این گزارش، رئیس جمهوری آمریکا و صدراعظم تایلند در جریان این تماس تلفونی تعهد کشورهای خود را برای گسترش مناسبات و تمایل متقابل را برای 'صلح و ثبات در منطقه آسیا و اقیانوس آرام' مورد تاکید قرار دادند.

ترامپ همچنین تعهد دولتش را برای 'ایفای نقش فعال و پیشرو در آسیا و همکاری نزدیک با شرکاء و متحدانی مانند تایلند' اعلام کرد.

رهبران آمریکا و تایلند همچنین راه های فشار دیپلماتیک و اقتصادی بر کوریای شمالی را مورد بحث قرار دادند.

وزارت امور خارجه سنگاپور نیز روز دوشنبه رایزنی تلفنی 'لی هسین لونگ' صدراعظم این کشور و 'دونالد ترامپ' را تایید و اعلام کرد دو طرف بر 'رابطه عمیق و دیرینه' دو کشور اشاره کردند.

شبکه خبر آسیا و وزارت خارجه سنگاپور اطلاعات بیشتری در این مورد منتشر نکردند.

رایزنی رئیس جمهوری آمریکا با صدراعظمان تایلند و سنگاپور و رئیس جمهوری فیلیپین پس از اجلاس سران اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا (آ.سه.آن) در مانیل پایتخت فیلیپین صورت می گیرد که روز شنبه برگزار شد.

وزرای امور خارجه 10 کشور عضو اتحادیه جنوب شرق آسیا قرار است چهار روز دیگر در واشنگتن به دعوت 'رکس تیلرسون' همتای آمریکایی خود جمع شوند و به مذاکره بپردازند.

این نشست چهارم ماه می برگزار می شود.

مالزیا، اندونزیا، سنگاپور، تایلند، ویتنام، فیلیپین، میانمار، لائوس، برونئی و کامبوج 10 عضو بلوک آ.سه.آن هستند که حدود 400 میلیون تن از جمعیت جهان را شامل می شود.

گفته می شود تجارت، ادعاهای منطقه ای در دریای جنوبی چین، قاچاق و جرم و جنایت از اصلی ترین موضوعاتی هستند که تیلرسون و وزرای امور خارجه آ.سه.آن در مورد آن بحث و گفت وگو می کنند.

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала