رئیس جمهورغنی، کار فاز سوم بند کمال خان را رسماً افتتاح کرد

© AP Photo / Massoud Hossainiرئیس جمهورغنی، کار فاز سوم بند کمال خان را رسماً افتتاح کرد
رئیس جمهورغنی، کار فاز سوم بند کمال خان را رسماً افتتاح کرد - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
محمداشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، صبح امروز در رأس یک هیئت عالی رتبۀ دولتی به منظور افتتاح کار فاز سوم بند کمال خان به شهر زرنج ولایت نیمروز سفر کرد و کار این پروژه را رسماً افتتاح نمود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری، رئیس جمهورغنی و هیئت عالی رتبه دولتی در میدان هوایی شهر زرنج از سوی والی، رئیس و اعضای شورای ولایتی، برخی از مسوولین ملکی و نظامی  و نیز بزرگان این ولایت مورد استقبال گرم قرار گر​​فت و سپس رئیس همراه به محل افتتاح بند کمال خان در ولسوالی چهاربرجک رفتند و در مراسم افتتاح کار فاز سوم بند کمال خان اشتراک ورزیدند.

ابتدا، انجنیر محمد سمیع والی نیمروز طی سخنانی به رئیس جمهور و هیئت همراه اش خوش آمدید گفته در خصوص اهمیت منابع آب این ولایت به ویژه بند کمال خان صحبت کرد. وی افزود که امروز آرزوی دیرنۀ مردم نیمروز تحقق می یابد.

در ادامه، علی احمدعثمانی وزیر انرژی و آب پیرامون ارزش و اهمیت بند کمال خان صحبت کرده گفت، امروز آرزوی ساکنین ولایت نیمروز که همانان آغاز کار بخش سوم بند کمال می باشد، برآورده شد.

وزیر انرژی و آب و علاوه کرد که کار بخش سوم بند کمال خان به ادامه تلاش های وزارت انرژی و آب در راستای مدیریت آبها و  بهره برداری از بندها می باشد که طی چهار سال تکمیل خواهد شد و یکی از دستاوردهای مهم حکومت محسوب میشود.

عثمانی گفت، این پروژه میتواند بیش از 80 هزار هکتار زمین زراعتی را تحت پوشش آبیاری قرار دهد و زمینۀ اشتغال و کاهش فقر را فراهم سازد. وی نقش و همکاری مردم را در تطبیق پروژه های زیربنایی مهم و ارزنده خواند.

رئیس جمهور کشور طی سخنرانی در این مراسم، از مهمان نوازی گرم مردم ولایت نیمروز قدردانی کرد و آغاز کار فاز سوم بند کمال خان را به آنها و همۀ مردم افغانستان تبریک گفت. وی افزود که بندکمال خان، هدف و احیای سیستان باستان است که دوباره این منطقه را به مرکز تمدن مبدل خواهد ساخت.

رئیس جمهور اضافه کرد که بند کمال خان وسیله آبرومندی افغانستان است و با مدیریت آبها، دیگر آب های افغانستان هدر نخواهد رفت و آب سرمایه ماست. وی خاطرنشان کرد که حکومت اراده قوی در زمینۀ تطبیق پروژه های بنیادی و اقتصادی را دارد.

رئیس جمهورکشور گفت، پروژه های زیربنایی در اولویت برنامه های حکومت می باشد و مدیریت آب ها موجب همکاری است نه موجب نزاع که درچارچوب معاهدات و قوانین تنظیم میگردد.

رئیس جمهور بر نقش فعال مردم در تطبیق پروژه های زیربنایی تأکید کرده از مردم خواست که در این زمینه دولت را همکاری همه جانبه نمایند.

وی خطاب به دشمنان افغانستان:" هرکس که به فکر ساختن افغانستان است قابل قبول مردم و دولت می باشد، اما کسانیکه به فکر بربادی افغانستان می باشند با آنها مقابله می کنیم زیرا مردم ما زندگی، آب، حیات و رفاه میخواهند و بربادی در اسلام جای ندارد."

در این مراسم، درحضورداشت رئیس جمهور غنی، قرارداد آغاز کار فاز سوم بند کمال خان ازسوی رئیس عمومی کمپنی مجری و علی احمد عثمانی وزیر انرژی و آب به امضا رسید.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала