8 میلیون تن کالا از مرز دوغارون به افغانستان در سال 1395 ترانزیت شده است

© Fotolia / Peter Hermes Furianآغاز بهره برداری تجاری از بندر چابهار ایران طی یک و نیم تا دو سال آینده
آغاز بهره برداری تجاری از بندر چابهار ایران طی یک و نیم تا دو سال آینده - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
مدیر اجرایی منطقه ویژه اقتصادی دوغارون ایران گفت: بیش از هشت میلیون تن انواع کالا سال گذشته از این منطقه به کشور افغانستان ترانزیت شد که نسبت به مدت زمان مشابه سال 94 حدود 533 درصد افزایش نشان می دهد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، حسین آخوندزاده گفت: ارزش این میزان کالای ترانزیت شده ؛ افزون بر 77میلیون دالر بوده که نسبت به مدت زمان مشابه سال 94 بالغ بر 45 درصد افزایش دارد. 
وی در خصوص ورود و خروج لاری های ترانزیت در منطقه ویژه اقتصادی دوغارون اظهار کرد:‌در سال گذشته 34هزار و 64 لاری وارد این منطقه شده که نسبت به مدت زمان مشابه سال 94 حدود 13درصد افزایش داشته است. 
وی گفت: با توجه به همجواری کشور افغانستان با مرز دوغارون از ابتدای سال 95 تعداد 23هزار و 9633 دستگاه لاری افغانستانی وارد منطقه ویژه اقتصادی دوغارون شده که نسبت به مدت زمان مشابه سال 94 حدود 23درصد رشد داشته است. 

دانش: افغانستان از موقعیت استراتژیک خود زیان دیده است - اسپوتنیک افغانستان
بر روی رودخانه «هریرود» پل ترانزیتی مشترک افغانستان-ایران احداث می شود

وی ادامه داد: هم اینک روزانه 200 هزار لیتر انواع فرآورده های نفتی شامل نفت، بنزین و گازوئیل در این منطقه به قیمت مصوب به فروش می رسد. 
مدیر اجرایی منطقه ویژه اقتصادی دوغارون همچنین گفت: هرات یکی از مهمترین بازارهای کشور افغانستان است که با نقطه صفر مرزی و منطقه ویژه اقتصادی دوغارون 120کیلومتر فاصله دارد. 
وی انواع مصالح ساختمانی، میوه و تره بار و مواد غذایی را از مهم ترین اقلام صادراتی به افغانستان اعلام و بیان کرد: در سال  95 افزون بر 668هزار و 700تن انواع کالا به ارزش 480 میلیون دالر به کشور افغانستان صادر شد. 
نقطه مرزی دوغارون در فاصله 18کیلومتری شرق شهر تایباد قرار دارد. 
تایباد در فاصله 225 کیلومتری جنوب شرقی مشهد واقع است. 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала