آغاز کار هیأت ویژه ارزیابی انتخابات

© Flickr / ResoluteSupportMediaآغاز کار هیأت ویژه ارزیابی انتخابات
آغاز کار هیأت ویژه ارزیابی انتخابات - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
هیأتی متشکل از کارشناسان داخلی و خارجی که به منظور جلوگیری از تقلب و تخطی های انتخابات آینده کشور توظیف شده است، روز گذشته آغاز به کار کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل خبرگزاری آوا ٬‌ قرار است این هیأت که دو عضو آن اتباع خارجی هستند، با استفاده از تکنالوژی، انتخابات افغانستان را مطالعه نموده به کمیسیون مشوره بدهد تا کمیسیون بتواند در روشنی تحقیقات و یافته‌های این تیم مختلط مطالعاتی٬ تصامیم بعدی را اتخاذ کند.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، برای جلوگیری از تخطی و تقلب‌های انتخاباتی و برگزاری یک انتخابات آزاد، شفاف و عادلانه و همچنین دایر نمودن یک انتخابات متفاوت تر از انتخابات سال ۲۰۱۴ استفاده از تکنالوژی معلوماتی در انتخابات آینده را به ریاست جمهوری پیشنهاد داده بود.

امام محمد وریماچ، رییس عمومی دارالانشای کمیسیون مستقل انتخابات روز گذشته پیرامون آغاز کار این هیأت به صدای امریکا گفت: این متخصصان در کنار مطالعۀ تخنیکی چگونگی استفاده از تکنالوژی مدرن در انتخابات، جنبه‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی آن را نیز مطالعه خواهند کرد.

کارشناسان مسایل انتخابات و فعالان جامعه مدنی که در عرصه انتخابات فعالیت دارند نیز ارزیابی و مطالعه استفاده از تکنالوژی جدید در انتخابات افغانستان را مفید می‌خوانند.

اما آنان چگونگی استخدام و بررسی این هیأت را پرسش‌برانگیز عنوان می‌کنند.

جانداد سپین غر، رئیس دیده بان شفافیت انتخابات افغانستان، مطالعه شرایط عینی و در کل ظرفیت برای جابه‌جایی تکنالوژی را با اهمیت خواند اما تعیینات افراد در این هیأت را مورد سوال قرار داد.

او گفت:"مهم اینست که این هیأت و یا تیم مخصوص اعضایی که از افغانستان هستند چگونه تعیین شده اند؟ واقعا افراد بی طرف هستند و یا کسانی اند که با کمیسیون مرتبط هستند یا کمیسیون می‌خواهد برنامه را طبق دلخواه خود مدیریت کند و اگر تعیین اعضای هیأت شفاف باشد، دارای اعتبار زیادی است".

 

خانم پرنیلا کاردل، معاون نمایندۀ خاص سرمنشی سازمان ملل متحد در افغانستان نیز ابراز امیدواری کرده است که انتخابات پیشرو از لحاظ شفافیت و سراسری ‌بودن طوری مدیریت شود که برای مردم افغانستان و جامعه بین‌المللی قناعت بخش باشد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала