بازداشت کارمند وزارت خارجه آمریکا به اتهام همکاری با جاسوسان چینایی

© Fotolia / Wernerimagesبازداشت کارمند وزارت خارجه آمریکا به اتهام همکاری با جاسوسان چینایی
بازداشت کارمند وزارت خارجه آمریکا به اتهام همکاری با جاسوسان چینایی - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
وزارت عدلیه آمریکا اذعان کرد که یکی از کارمندان باسابقه وزارت امور خارجه را که به اطلاعات حساس دسترسی داشته به پنهان کردن تماس‌هایش با ماموران اطلاعاتی چین متهم کرده است.

به گزارش اسپوتنیک به از نقل بی.بی.سی، در شکایتی که وزارت عدلیه تنظیم کرده آمده است که کندس مری کلیبورن ۶۰ ساله ده ها هزار دالر هدیه دریافت کرده بود.این کارمند به کارشکنی در مسیر اقدامات حقوقی دولت و اظهارات کذب به پلیس فدرال آمریکا (اف.بی.آی) متهم شده است.
کلیبورن روز سه شنبه دستگیر شده و در محکمه اظهار بی گناهی کرد.
کلیبورن در سال ۱۹۹۹ به استخدام وزارت خارجه آمریکا درآمد و در چند مقر دیپلماتیک خارجی از جمله در عراق، سودان و چین کار کرد.
وزارت عدلیه در بیانیه ای اعلام کرد که متهم وظیفه داشته هرگونه تماسی را با افراد مظنون به ارتباط داشتن با دستگاه‌های اطلاعاتی خارجی گزارش دهد.
در این بیانیه آمده است: کلیبورن تماس های مکرر با دو مامور اطلاعاتی جمهوری خلق چین را گزارش نداد و این ماموران طی یک دوره پنج ساله ده‌ها هزار دالر هدیه و مزایا به کلیبورن و خانواده اش دادند.
وی به دریافت حدود ۲۵۰۰ دالر از یک مامور چینایی در سال ۲۰۱۱ در ازای ارائه اطلاعاتی درباره سیاست اقتصادی آمریکا نسبت به چین متهم شده است.
در بیانیه وزارت عدلیه آمده است: کلیبورن که ادعا می‌شود مخفیانه به یکی از همدستان خود گفته که ماموران جمهوری خلق چین "جاسوس" هستند، به طور عامدانه محققان اداره سوءسابقه وزارت خارجه و اف بی آی را درباره تماس‌هایش با آن ماموران گمراه کرده است. در ادامه این بیانیه آمده است: پس از آنکه از وزارت خارجه و اف بی آی با کلیبورن تماس گرفته شد او به همدستان خود دستور داد تا شواهدی را که او را به ماموران چینی مرتبط می‌سازد، پاک کنند.
محاکمه وی در ۱۸ اپریل شروع خواهد شد.
حداکثر مجازات حبس برای مجرمانی که به کارشکنی در مسیر اقدامات حقوقی دولت محکوم می شوند ۲۰ سال زندان است. حداکثر مجازات برای اظهارات کذب به اف بی آی نیز ۵ سال حبس است.
این خبر درحالی منتشر شد که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و شی جینپینگ، همتای چینایی اش در چند روز آتی دیدار خواهند کرد.

 

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала