ساخت کارخانه تولید طیاره های بدون سرنشین چین در عربستان سعودی

© AP Photo / Northrop Grumman via U.S. Navy, Erik Hildebrandtساخت کارخانه تولید طیاره های بدون سرنشین چین در عربستان سعودی
ساخت کارخانه تولید طیاره های بدون سرنشین  چین در عربستان سعودی - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
چین اخیرا در جریان سفر ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان به پکن قراردادهایی به ارزش ۶۵ میلیار دالر با این کشور امضا کرد که یکی از آنها راه اندازی کارخانه ساخت و تولید طیاره های بدون سرنشین می باشد.

به گزارش ایرنا، چنانچه این کارخانه در عربستان ساخته شود در واقع اولین پایگاه تولید طیاره های تهاجمی خواهد بود که چین در خاورمیانه احداث کرده است.
این قرارداد را شهرک علوم و فنون عبدالعزیز عربستان روز 16 مارچ در حاشیه سفر پادشاه به چین با شرکت علوم و فنون این کشور امضا کرده است.
با این حساب چین قصد دارد کارخانه ای را در عربستان ایجاد کند که هدفش به نوشته روز دوشنبه روزنامه «مورنینگ پست» هنگ کنگ تولید طیاره های بدون سرنشین «سی اچ ـ ۴» است که نمونه مشابهی از طیاره های آمریکایی «ام کیو ـ ۱» محسوب می شود.
چین پیش از این 2 کارخانه تولید طیاره هایی از این نمونه را در کشورهای پاکستان و میانمار ساخته است و این سومین کارخانه چین در خارج از کشور و نخستین مورد آن در خاورمیانه محسوب می شود.
چین این طیاره های بدون سرنشین را با هدف انجام عملیات های رزمی و شناسایی و در واقع در راستای مبارزه با تروریزم تولید کرده و بازاریابی هایی برای آن درخاورمیانه و آفریقا انجام داده است.
این وسیله جنگی که می تواند راکت های «آ آر ـ ۱» را حمل و پرتاب کند و در هدفگیری دقت بالایی با خطای زیر یک و نیم متر داشته باشد، در کشورهای اردن، ‌عربستان، مصر و عراق و چند کشور دیگر پروازهایی داشته است.
عراق نیز بر اساس گزارش روزنامه هنگ کنگی، اعلام کرده است که ۵۶ درصد از تسلیحاتش را از آمریکا تهیه می کند اما به دنبال خرید طیاره های بدون سرنشین چین است که هزینه هر یک از آنها چهار میلیون دالر است که به مراتب کمتر از قیمت ۲۰ میلیون دالری طیاره های «ام کیو» آمریکا می باشد.
گزارش ها حاکی است که واردات تسلیحاتی کشورهای خاورمیانه در پنج سال گذشته ۸۶ درصد بیشتر شده است و عربستان پس از هند بزرگترین وارد کننده اسلحه در دنیاست.
پیشتر نیز برخی منابع خبری منطقه گزارش هایی مبنی بر خرید 300 بال طیاره مدل «وینگ لونگ 2» از چین توسط عربستان خبر داده و از این توافق به عنوان بزرگترین قرارداد فروش طیاره های بدون سرنشین در تاریخ چین نام برده بودند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала