ترکیه ممکن است برای پیوستن به اروپا همه پرسی برگزار کند

© AFP 2023 / Adem Altanترکیه ممکن است برای پیوستن به اروپا همه پرسی برگزار کند
ترکیه ممکن است برای پیوستن به اروپا همه پرسی برگزار کند - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه گفته است که ممکن است برای عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا همه‌پرسی برگزار کند.

به گزارشاسپوتنیک به نقل از کانال NTV، رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه در سخنرانی در همایش ترکیه ـ بریتانیا در شهر آنتالیا با اشاره به مساله برگزیت یا خروج انگلیس از اتحادیه اروپا گفت، در فکر برپایی رفراندوم دومی است تا ورود ترکیه به اتحادیه اروپا را به آرای مردم این کشور واگذار کند. رجب طیب اردوغان گفت، فعلا قرار است همه‌پرسی 16 آوریل درباره اصلاحات مربوط به اختیارات ریاست جمهوری در قانون اساسی را برگزار شود.

با این حال به گفته او، بعد از آن می‌توان رفراندوم دومی برپا کرد و مذاکرات عضویت در اتحادیه اروپا را به رأی مردمی گذاشت. اردوغان گفت: ما به نتیجه این همه‌پرسی و هر آنچه که ملت تصمیم بگیرد پایبند خواهیم ماند.

اردوغان این سخنان را درست در روزی بیان کرد که سران اتحادیه اروپا در نشستی در شهر رم در شصتمین سالگرد تأسیس اتحادیه اروپا بیانیه رم را بار دیگر امضا کردند و با این کار بر پیمان خود برای ساختن آینده‌ای مشترک بر پایه صلح، آزادی و رفاه مجددا صحه گذاشتند.

رئیس‌جمهور ترکیه همچنین در سخنرانی در آنتالیا از احتمال احیاء حکم اعدام در ترکیه سخن گفت. رجب طیب اردوغان اعلام آمادگی کرد که در این صورت پیامدهای بین‌المللی چنین اقدامی را خواهد پذیرفت. اردوغان افزود: اگر اتحادیه اروپا بگوید، در صورت بازآفرینی حکم اعدام دیگر جایی برای ترکیه در این اتحادیه وجود نخواهد داشت، بگذار که چنین باشد.

این در حالی است که بعد از کودتای نافرجام ژوئیه 2016 ترکیه، اردوغان بارها از برپایی مجدد حکم اعدام در این کشور سخن گفت. اتحادیه اروپا هشدار داده اگر ترکیه چنین کاری کند روند عضویت این کشور در اتحادیه اروپا پایان خواهد گرفت.

اردوغان روز پنج‌شنبه گذشته نیز گفته بود، بعد از رفراندوم 16 آوریل قصد دارد مناسبات با اتحادیه اروپا و پیمان دوجانبه مربوط به پناهجویان را به آرای عمومی بگذارد. او تأکید کرده بود، همه چیز را "از ابتدا تا انتها" به روی میز خواهد آورد    

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала