بسته شدن تورخم صدمه به اعتبار پاکستان است

© AP Photo / K.M. Chaudaryبسته شدن تورخم صدمه به اعتبار پاکستان است
بسته شدن تورخم صدمه به اعتبار پاکستان است - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
اتاق تجارت و صنایع مشترک افغانستان و پاکستان می‎گوید که بسته ماندن گذرگاه‎های پاکستان، صدمۀ بزرگی به اعتبار بازرگانی و ترانزیتی پاکستان وارد ساخته است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل طلوع نیوز، بسته شدن گذرگاه‎های پاکستان و افغانستان یکی ازرویداد های بزرگ، اما کم تأثیربه بازارهای کشور در سال ۱۳۹۵هجری خورشیدی بوده است.

اتاق تجارت و صنایع مشترک افغانستان و پاکستان می‎گوید که بسته ماندن گذرگاه‎های پاکستان، صدمۀ بزرگی به اعتبار بازرگانی و ترانزیتی پاکستان وارد ساخته است.

شماری از اعضای اتاق تجارت وصنایع می‎گویند که بازشدن گذرگاه‎های پاکستان از سوی این کشور به علت زیان‎های هنگفتی که به اقتصاد پاکستان وارد شده است، صورت گرفته می‏گیرد.

پس از ۳۳ روز از بسته ماندن گذرگاه‎های پاکستان و افغانستان که از سوی پاکستان به گونۀ یکجانبه بسته شده بودند، نواز شریف، نُخست وزیر پاکستان دستورداده است که این گذرگاه‎ها بی‌درنگ باز شوند.

حضرت عمر زاخیلوال، سفیر افغانستان در پاکستان در این باره گفت: «ما می‎دانیم که این تصمیم بندش راه‎ها به سود هیچ کس نبوده است؛ نه بسود ما نه به سود پاکستان.»

اما در این زمان کی بیشتر زیان کرد افغانستان یا پاکستان؟

آمارهای اتاق های مشترک تجارت وصنایع نشان می‎دهند، بیشترین میوه‎های تازه و سبزی‎های پاکستان در این زمان فاسد شده‎اند و پاکستان با بسته ساختن این گذرگاه‏ها بزرگترین بازارهای مصرفی کالاهای این کشور را که افغانستان و آسیای میانه بودند، از دست داده است.

 آذرخش حافظی، رییس پیشین اتاق‎های تجارت وصنایع بین‎المللی می‎گوید: «پاکستان فکر کرد که با بندش راه‌های افغانستان این کشور را با مشکل بزرگ روبه‎رو خواهیم ساخت، اما اکنون افغانستان آن افغانستان بی‌چاره نیست که تنها به پاکستان وابسته باشد.»

ازسوی هم، مسؤولان وزارت تجارت وصنایع می‏گویند که افغانستان در این زمان درحدود ۱۰۰ میلیون دالر زیان کرده است و اکنون هم در حدود ۶ هزار کانتینرکالاهای افغانستان در آن سوی تورخم متوقف هستند.

درهمین حال، شماری از بازرگانان می‏گویند کالاهای که در آن سوی تورخم متوقف بوده‎اند روزانه از هرکانتینر تا ۱۵۰ دالر دیمریج پرداخته‎اند.

این بازرگانان می‎گویند از ادامۀ بازرگانی با پاکستان منصرف خواهند شد.

با آنکه بیش از یک ماه از بسته ماندن راه‏های پاکستان می‎گذرد، اما تأثیرات این رویداد به بازارهای کشوراندک بوده‎اند و در حال حاضر بسیاری از کالاهای وارداتی ایران و کشورهای آسیای میانه جاگذین کالاهای پاکستانی در بازارهای کشور شده‎اند.

هرچند درحال حاضرکالاهای پاکستانی در بازارها کم یاب شده‎اند، اما جای آنرا کالاهای وارداتی دیگر کشورها گرفته است.

 محمد صالح، یک فروشنده در کابل می‎گوید: «اکنون بسیاری ازکالاهای که پیش از این از پاکستان وارد می‎شود از دیگر کشورها وارد می‎شوند و ما هیچ مشکل در این بخش نداریم.»

 

شماری از شهروندان کشور با وجود مشکل تراشی‎های پاکستان، به بهبود روابط بازرگانی با پاکستان تأکید دارند و اینکاررا به سود هر دوکشور می‎دانند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала